Skip to content
Follow us on social media for exclusive sales!
Follow us on social media for exclusive sales!

Reference Materials

  • Original price $3.99
    Original price $3.99 - Original price $3.99
    Original price $3.99
    Current price $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50

    Multiplication - Mat

    In stock

    Multiplication - practice multiplication problems up to 12x. Turn the mat over and use it as a drill sheet.

    Original price $3.99
    Original price $3.99 - Original price $3.99
    Original price $3.99
    Current price $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50
    Save 12% Save %
  • Original price $3.99
    Original price $3.99 - Original price $3.99
    Original price $3.99
    Current price $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50

    Human Body - mat

    In stock

    The Human Body - identify the muscular system, ske...

    View full details
    Original price $3.99
    Original price $3.99 - Original price $3.99
    Original price $3.99
    Current price $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50
    Save 12% Save %
  • Original price $3.50 - Original price $3.50
    Original price
    $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50

    Solar System - mat

    In stock

    label and color each planet and complete information about the solar system. ...

    View full details
    Original price $3.50 - Original price $3.50
    Original price
    $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50
  • Original price $3.99
    Original price $3.99 - Original price $3.99
    Original price $3.99
    Current price $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50

    Addition Mat

    In stock

    A Placemat for learning all of the addition facts through 12's. Color the front and test your skills on the black-and-white back. 18" x 12" p...

    View full details
    Original price $3.99
    Original price $3.99 - Original price $3.99
    Original price $3.99
    Current price $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50
    Save 12% Save %
  • Original price $3.99
    Original price $3.99 - Original price $3.99
    Original price $3.99
    Current price $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50

    Cursive Writing - mat

    In stock
    Original price $3.99
    Original price $3.99 - Original price $3.99
    Original price $3.99
    Current price $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50
    Save 12% Save %
  • Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price $0.00
    $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50

    Division - Mat

    In stock

    Division - practice divi...

    View full details
    Original price $0.00 - Original price $0.00
    Original price $0.00
    $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50
  • Original price $3.50 - Original price $3.50
    Original price
    $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50

    Subtraction Mat

    In stock

    Subtraction - practice sub...

    View full details
    Original price $3.50 - Original price $3.50
    Original price
    $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50
  • Original price $3.50 - Original price $3.50
    Original price
    $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50

    US Weights & Measures-Mat

    In stock

    U.S. Weights & Measures -Comapre and conv...

    View full details
    Original price $3.50 - Original price $3.50
    Original price
    $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50
  • Original price $3.99
    Original price $3.99 - Original price $3.99
    Original price $3.99
    Current price $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50

    Fractions - Mat

    In stock

    Fractions - learn what a fraction is, write fractio...

    View full details
    Original price $3.99
    Original price $3.99 - Original price $3.99
    Original price $3.99
    Current price $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50
    Save 12% Save %
  • Original price $3.50 - Original price $3.50
    Original price
    $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50

    Stars and Constellations - mat

    In stock

    Stars and Constellations - connect the stars with lines to make stick figures or draw your...

    View full details
    Original price $3.50 - Original price $3.50
    Original price
    $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50
  • Original price $3.99
    Original price $3.99 - Original price $3.99
    Original price $3.99
    Current price $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50

    Metric System - Mat

    In stock

    Metric System - Learn the basic units of measure...

    View full details
    Original price $3.99
    Original price $3.99 - Original price $3.99
    Original price $3.99
    Current price $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50
    Save 12% Save %
  • Original price $3.99
    Original price $3.99 - Original price $3.99
    Original price $3.99
    Current price $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50

    Manuscript Writing - mat

    In stock
    Original price $3.99
    Original price $3.99 - Original price $3.99
    Original price $3.99
    Current price $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50
    Save 12% Save %
  • Original price $7.95
    Original price $7.95 - Original price $7.95
    Original price $7.95
    Current price $7.50
    $7.50 - $7.50
    Current price $7.50

    Periodic Table Laminated

    In stock

    This 2-sided laminated guide includes: major natural isotopes, isotopes % of occurrence, symbol, atomic number & weight, radioactive, oxidati...

    View full details
    Original price $7.95
    Original price $7.95 - Original price $7.95
    Original price $7.95
    Current price $7.50
    $7.50 - $7.50
    Current price $7.50
    Save 6% Save %
  • Original price $3.50 - Original price $3.50
    Original price
    $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50

    Learning Essay Writing

    In stock

    Valuable tips in crucial areas of writing. Learning Essay Writing, 46 pages, 5"x7". Published by Rod & Staff.

    Original price $3.50 - Original price $3.50
    Original price
    $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50
  • Original price $21.50
    Original price $21.50 - Original price $21.50
    Original price $21.50
    Current price $15.95
    $15.95 - $15.95
    Current price $15.95

    Facts Plus Almanac

    In stock

    Newly revised! A user-friendly almanac of fast facts for students, parents, and teachers. Thirty-eight hundred entries of fascinating facts, illust...

    View full details
    Original price $21.50
    Original price $21.50 - Original price $21.50
    Original price $21.50
    Current price $15.95
    $15.95 - $15.95
    Current price $15.95
    Save 26% Save %
  • Original price $9.50 - Original price $9.50
    Original price
    $9.50
    $9.50 - $9.50
    Current price $9.50

    Encyclopedia Activity

    In stock

    For use with World Book Encyclopedia. Introduce your children to this exciting discovery tool called an encyclopedia! Each page of this reproduci...

    View full details
    Original price $9.50 - Original price $9.50
    Original price
    $9.50
    $9.50 - $9.50
    Current price $9.50
  • Original price $3.50 - Original price $3.50
    Original price
    $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50

    Personal Dictionary

    In stock

    In addition to a page for each letter, on which to keep track of personal problem words, this book also contains the Spelling Plus 1,000 word list,...

    View full details
    Original price $3.50 - Original price $3.50
    Original price
    $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50
  • Original price $1.25 - Original price $1.25
    Original price
    $1.25
    $1.25 - $1.25
    Current price $1.25

    *Spanish rr

    In stock

    Assistance at your students’ fingertips! These Ready Reference charts, which have information on both sides, will be handy tools for you, too...

    View full details
    Original price $1.25 - Original price $1.25
    Original price
    $1.25
    $1.25 - $1.25
    Current price $1.25
  • Original price $3.50 - Original price $3.50
    Original price
    $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50

    Short Story Writing

    In stock

    Valuable tips in crucial areas of writing. Short Story Writing, 36 pages. 5"x7". Published by Rod & Staff.

    Original price $3.50 - Original price $3.50
    Original price
    $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50
  • Original price $3.00 - Original price $3.00
    Original price
    $3.00
    $3.00 - $3.00
    Current price $3.00

    Poetry Pointers

    In stock

    Valuable tips in crucial areas of writing. Poetry Pointers, 48 pages, 5"x7". Published by Rod & Staff.

    Original price $3.00 - Original price $3.00
    Original price
    $3.00
    $3.00 - $3.00
    Current price $3.00
  • Original price $19.95 - Original price $19.95
    Original price
    $19.95
    $19.95 - $19.95
    Current price $19.95

    Facts Plus Activity Book

    In stock

    An activity book for use with Facts Plus, 4th edition. The 5th edition of Facts Plus Activity Book is being published and will be available soon to...

    View full details
    Original price $19.95 - Original price $19.95
    Original price
    $19.95
    $19.95 - $19.95
    Current price $19.95
  • Original price $75.00 - Original price $75.00
    Original price
    $75.00
    $75.00 - $75.00
    Current price $75.00

    Understanding Writing

    Out of stock

    A Christ-Centered, Mastery-oriented, English Language and Composition Curriculum for grades 1-12. This composition course covers all three essentia...

    View full details
    Original price $75.00 - Original price $75.00
    Original price
    $75.00
    $75.00 - $75.00
    Current price $75.00
    Sold out
  • Original price $9.50 - Original price $9.50
    Original price
    $9.50
    $9.50 - $9.50
    Current price $9.50

    Instant Synonyms & Antonyms

    Low stock

    Brand new never used. Synonyms and Antonyms  Publisher ‏ : ‎ Career Institute, Inc. (January 1, 1970) Language ‏ : ‎ English ISBN-10 ‏ : ‎ 0911744...

    View full details
    Original price $9.50 - Original price $9.50
    Original price
    $9.50
    $9.50 - $9.50
    Current price $9.50