Skip to content

Reading

  • Original price $7.75 - Original price $7.75
    Original price
    $7.75
    $7.75 - $7.75
    Current price $7.75

    Louis Pasteur

    Louis Pasteur was a Frenchman who lived in the 1800's. Pasteurization grew out of his dramatic discovery that tiny living things cause foods like ...

    View full details
    Original price $7.75 - Original price $7.75
    Original price
    $7.75
    $7.75 - $7.75
    Current price $7.75
  • Original price $11.50 - Original price $11.50
    Original price
    $11.50
    $11.50 - $11.50
    Current price $11.50

    The Road Less Traveled

    As your student heads towards the teen years, they are ready to face bigger decisions. This book will provide them with examples of others whose ch...

    View full details
    Original price $11.50 - Original price $11.50
    Original price
    $11.50
    $11.50 - $11.50
    Current price $11.50
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Vocab. w/b Grade 6

    These books were designed to enrich the child's vocabulary and open the way to better reading comprehension. Each lesson is divided into three sec...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    Tch. Mnl. Seeking True Values

    This teacher's manual goes along with the Seeking True Values workbook. Includes answers to the questions found in the workbook.

    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Seeking True Values Workbook

    This workbook goes along with the Seeking True Values reader. The assignment for each story is different. 87 pages, seventh grade.

    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $8.00 - Original price $8.00
    Original price
    $8.00
    $8.00 - $8.00
    Current price $8.00

    Step by Step

    This reader covers nine units, including: We Live and Learn, Step by Step, Out of the Past, Life on the Farm, Our Forefathers, Moments in History, ...

    View full details
    Original price $8.00 - Original price $8.00
    Original price
    $8.00
    $8.00 - $8.00
    Current price $8.00
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    More New Friends Workbook

    This workbook goes along with the More New Friends reader. There are 3-4 pages for each story. Sections include Working with Words, Learning Throug...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $7.00 - Original price $7.00
    Original price
    $7.00
    $7.00 - $7.00
    Current price $7.00

    Climbing Higher

    This reader covers the topics: Day By Day, Lessons to Learn, Learning About Animals and Climbing Higher. 248 pages, second grade.

    Original price $7.00 - Original price $7.00
    Original price
    $7.00
    $7.00 - $7.00
    Current price $7.00
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Busy Times Workbook

    This workbook includes at least three pages of exercises to accompany each story in the Busy Times reader. The Working with Words pages are to be c...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    Tch. Mnl. "Days" & "More Days"

    This book includes detailed instructions for the lesson pages in the Days Go By and More Days Go By workbooks. Also included are suggestions for ex...

    View full details
    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    Tch. Mnl. "Before" & "First"

    This book includes detailed instructions for the lesson pages in Before We Read and the First Steps workbook as well as copies of the First Step re...

    View full details
    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75
  • Original price $4.50 - Original price $4.50
    Original price
    $4.50
    $4.50 - $4.50
    Current price $4.50

    We Want to Learn - Zoo Animals

    Forty-eight glossy pages of full-color zoo animal photographs. Large print text is written in rhyme followed by interesting facts about each anima...

    View full details
    Original price $4.50 - Original price $4.50
    Original price
    $4.50
    $4.50 - $4.50
    Current price $4.50
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    More Busy Times Workbook

    Category Description for Pathway Reading - Grade 2: Category Description for Pathway Reading: An Amish reading program that portrays a lifestyle...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $8.95 - Original price $8.95
    Original price
    $8.95
    $8.95 - $8.95
    Current price $8.95

    Poetry From The Heart

    Eliciting great poetry from students is easy when you use outstanding children's poems to start the flow of ideas. This resource book contains an a...

    View full details
    Original price $8.95 - Original price $8.95
    Original price
    $8.95
    $8.95 - $8.95
    Current price $8.95
  • Save 8% Save %
    Original price $11.95
    Original price $11.95 - Original price $11.95
    Original price $11.95
    Current price $10.99
    $10.99 - $10.99
    Current price $10.99

    Brain Quest Grade 2 Reading

    It’s fun to be smart with Brain Quest card decks, packed with curriculum-based questions.  Loved by kids and teacher approved, and featuring hundr...

    View full details
    Original price $11.95
    Original price $11.95 - Original price $11.95
    Original price $11.95
    Current price $10.99
    $10.99 - $10.99
    Current price $10.99
    Save 8% Save %
  • Original price $3.55 - Original price $3.55
    Original price
    $3.55
    $3.55 - $3.55
    Current price $3.55

    Lessons From the Clock

    This collection of 54 poems teaches many valuable lessons for younger children. The poems are easy-to-read and attractively illustrated making it ...

    View full details
    Original price $3.55 - Original price $3.55
    Original price
    $3.55
    $3.55 - $3.55
    Current price $3.55
  • Original price $6.95 - Original price $6.95
    Original price
    $6.95
    $6.95 - $6.95
    Current price $6.95

    God Made Them All Poems

    This small book of poetry for children is very beautiful. It has only 46 pages, but the full color photographs of God's animals makes it worth the ...

    View full details
    Original price $6.95 - Original price $6.95
    Original price
    $6.95
    $6.95 - $6.95
    Current price $6.95
  • Original price $5.75 - Original price $5.75
    Original price
    $5.75
    $5.75 - $5.75
    Current price $5.75

    Cotton Sailboats

    "Wider than oceans,... More sweet than a rose, Far truer than diamonds; The love of God flows.It reaches from heaven And searches for man, To give ...

    View full details
    Original price $5.75 - Original price $5.75
    Original price
    $5.75
    $5.75 - $5.75
    Current price $5.75
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    Vocab. w/b Grade 8 Teachers

    These books were designed to enrich the child's vocabulary and open the way to better reading comprehension. Each lesson is divided into three sec...

    View full details
    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Vocab. w/b Grade 8

    These books were designed to enrich the child's vocabulary and open the way to better reading comprehension. Each lesson is divided into three sec...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    Vocab. w/b Grade 7 Teachers

    These books were designed to enrich the child's vocabulary and open the way to better reading comprehension. Each lesson is divided into three sec...

    View full details
    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Vocab. w/b Grade 7

    These books were designed to enrich the child's vocabulary and open the way to better reading comprehension. Each lesson is divided into three sec...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    Vocab. w/b Grade 6 Teachers

    These books were designed to enrich the child's vocabulary and open the way to better reading comprehension. Each lesson is divided into three sec...

    View full details
    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    Tch. Mnl. Step by Step

    This teacher's manual gives the answers to the questions found in the Step by Step workbook, as well as notes for the teacher.

    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75