Skip to content
Follow us on social media for exclusive sales!
Follow us on social media for exclusive sales!

Reading

  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Our Heritage Workbook

    In stock

    This workbook goes along with the Our Heritage reader. Assignments are different for each lesson. 80 pages, eighth grade.

    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $8.00 - Original price $8.00
    Original price
    $8.00
    $8.00 - $8.00
    Current price $8.00

    Seeking True Values

    In stock

    This reader covers nine units, including: Moving Ahead, It Happened Long Ago, Meeting the Challenge, In the Animal World, Helping Others, Broadenin...

    View full details
    Original price $8.00 - Original price $8.00
    Original price
    $8.00
    $8.00 - $8.00
    Current price $8.00
  • Original price $8.00 - Original price $8.00
    Original price
    $8.00
    $8.00 - $8.00
    Current price $8.00

    Step by Step

    In stock

    This reader covers nine units, including: We Live and Learn, Step by Step, Out of the Past, Life on the Farm, Our Forefathers, Moments in History, ...

    View full details
    Original price $8.00 - Original price $8.00
    Original price
    $8.00
    $8.00 - $8.00
    Current price $8.00
  • Original price $8.00 - Original price $8.00
    Original price
    $8.00
    $8.00 - $8.00
    Current price $8.00

    Building Our Lives

    In stock

    This reader covers six units, including: Upward Trails, Learning by Living, The World Around Us, Growing Stronger, Years Ago, and Learning From Ani...

    View full details
    Original price $8.00 - Original price $8.00
    Original price
    $8.00
    $8.00 - $8.00
    Current price $8.00
  • Original price $7.00 - Original price $7.00
    Original price
    $7.00
    $7.00 - $7.00
    Current price $7.00

    Climbing Higher

    In stock

    This reader covers the topics: Day By Day, Lessons to Learn, Learning About Animals and Climbing Higher. 248 pages, second grade.

    Original price $7.00 - Original price $7.00
    Original price
    $7.00
    $7.00 - $7.00
    Current price $7.00
  • Original price $7.00 - Original price $7.00
    Original price
    $7.00
    $7.00 - $7.00
    Current price $7.00

    More Busy Times

    Low stock

    Family TImes, Grandfather's Stories, Growing Up, Peter and His Money and It Happened at School are the topics covered in the More Busy Times Reader...

    View full details
    Original price $7.00 - Original price $7.00
    Original price
    $7.00
    $7.00 - $7.00
    Current price $7.00
  • Original price $7.95 - Original price $7.95
    Original price
    $7.95
    $7.95 - $7.95
    Current price $7.95

    Busy Times

    In stock

    In this reader we meet Peter and Rachel's new neighbors, Nancy and Nelson, and their family. 249 pages, second grade.

    Original price $7.95 - Original price $7.95
    Original price
    $7.95
    $7.95 - $7.95
    Current price $7.95
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    Tch. Mnl. "Before" & "First"

    In stock

    This book includes detailed instructions for the lesson pages in Before We Read and the First Steps workbook as well as copies of the First Step re...

    View full details
    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75
  • Original price $6.00 - Original price $6.00
    Original price
    $6.00
    $6.00 - $6.00
    Current price $6.00

    Stories To Tell

    Out of stock

    Stories To Tell- Stories and Activities for Young Children. Published by Pathway Publishers in 1987, and reprinted in 2018.  72 pages, black and wh...

    View full details
    Original price $6.00 - Original price $6.00
    Original price
    $6.00
    $6.00 - $6.00
    Current price $6.00
    Sold out
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    Vocab. w/b Grade 8 Teachers

    Low stock

    These books were designed to enrich the child's vocabulary and open the way to better reading comprehension. Each lesson is divided into three sec...

    View full details
    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Vocab. w/b Grade 7

    In stock

    These books were designed to enrich the child's vocabulary and open the way to better reading comprehension. Each lesson is divided into three sec...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    Tch. Mnl. Seeking True Values

    In stock

    This teacher's manual goes along with the Seeking True Values workbook. Includes answers to the questions found in the workbook.

    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Seeking True Values Workbook

    In stock

    This workbook goes along with the Seeking True Values reader. The assignment for each story is different. 87 pages, seventh grade.

    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Building Our Lives Workbook

    Low stock

    This workbook goes along with the Building Our Lives reader. There are 2 pages for each story. Each lesson covers Working With Words, and Thinking ...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    More New Friends Workbook

    In stock

    This workbook goes along with the More New Friends reader. There are 3-4 pages for each story. Sections include Working with Words, Learning Throug...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    Tch. Mnl. "Days" & "More Days"

    In stock

    This book includes detailed instructions for the lesson pages in the Days Go By and More Days Go By workbooks. Also included are suggestions for ex...

    View full details
    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Help yourself learning w/b

    In stock

    Helping Yourself is a seatwork book designed to be used along with Learning Through Sounds. It includes two activity pages for each letter of the a...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    Vocab. w/b Grade 7 Teachers

    Low stock

    These books were designed to enrich the child's vocabulary and open the way to better reading comprehension. Each lesson is divided into three sec...

    View full details
    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    Vocab. w/b Grade 6 Teachers

    Low stock

    These books were designed to enrich the child's vocabulary and open the way to better reading comprehension. Each lesson is divided into three sec...

    View full details
    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    Tch. Mnl. Step by Step

    Low stock

    This teacher's manual gives the answers to the questions found in the Step by Step workbook, as well as notes for the teacher.

    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Step by Step Workbook

    In stock

    This workbook goes along with the Step by Step reader. The assignments are different for each lesson. 80 pages, sixth grade.

    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    Tch. Mnl. Living Together

    In stock

    This teacher's guide includes the answers to the questions found in the Living Together workbook.

    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    Tch. Mnl. Building Our Lives

    In stock

    This teacher's manual gives the answers to the questions found in the Building Our Lives workbook.

    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    More New Friends Teachers Book

    In stock

    This teacher's manual includes the answers to the questions found in the More New Friends workbook, as well as notes to the teacher.

    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75