Skip to content
Follow us on social media for exclusive sales!
Follow us on social media for exclusive sales!

New Arrivals!

  • Original price $24.00
    Original price $24.00 - Original price $24.00
    Original price $24.00
    Current price $23.50
    $23.50 - $23.50
    Current price $23.50

    Ocean Flora Vintage Puzzle

    Out of stock

    Cavallini & Co. Ocean Flora 1000 Piece Puzzle. A collage of all things ocean- so much color and texture! Bright, details vintage images are on ...

    View full details
    Original price $24.00
    Original price $24.00 - Original price $24.00
    Original price $24.00
    Current price $23.50
    $23.50 - $23.50
    Current price $23.50
    Sold out
  • Original price $24.00
    Original price $24.00 - Original price $24.00
    Original price $24.00
    Current price $23.50
    $23.50 - $23.50
    Current price $23.50

    Jellyfish Vintage Puzzle

    Out of stock

    Jellyfish puzzle by Cavallini & Co. The Jellyfish puzzle is a beautifully detailed, colorful scientific chart of images of jellyfish that will ...

    View full details
    Original price $24.00
    Original price $24.00 - Original price $24.00
    Original price $24.00
    Current price $23.50
    $23.50 - $23.50
    Current price $23.50
    Sold out
  • Original price $24.00
    Original price $24.00 - Original price $24.00
    Original price $24.00
    Current price $23.50
    $23.50 - $23.50
    Current price $23.50

    Audubon Birds Vintage Puzzle

    In stock

    Cavallini's latest puzzle design is for bird lovers! This puzzle features reproductions of Audubon's drawings in chart form- on a puzzle. Each bird...

    View full details
    Original price $24.00
    Original price $24.00 - Original price $24.00
    Original price $24.00
    Current price $23.50
    $23.50 - $23.50
    Current price $23.50
    Save 2% Save %
  • Original price $24.00
    Original price $24.00 - Original price $24.00
    Original price $24.00
    Current price $23.50
    $23.50 - $23.50
    Current price $23.50

    Bees & Honey Vintage Puzzle

    Low stock

    Cavallini & Co. has taken their beautiful paper one step further! The second release of Cavallini's very popular puzzles includes Bees & Ho...

    View full details
    Original price $24.00
    Original price $24.00 - Original price $24.00
    Original price $24.00
    Current price $23.50
    $23.50 - $23.50
    Current price $23.50
    Save 2% Save %
  • Original price $24.00
    Original price $24.00 - Original price $24.00
    Original price $24.00
    Current price $23.50
    $23.50 - $23.50
    Current price $23.50

    Butterflies Vintage Puzzle

    In stock

    Cavallini & Co. has procured some of the most beautiful butterfly imagery over the years, and now they have created a Butterfly Puzzle. Cavalli...

    View full details
    Original price $24.00
    Original price $24.00 - Original price $24.00
    Original price $24.00
    Current price $23.50
    $23.50 - $23.50
    Current price $23.50
    Save 2% Save %
  • Original price $24.00
    Original price $24.00 - Original price $24.00
    Original price $24.00
    Current price $23.50
    $23.50 - $23.50
    Current price $23.50

    Language of Flowers Vintage Puzzle

    Out of stock

    Say hello to your new favorite puzzle! All Cavallini puzzles come packaged in a 10" puzzle tube and a handy muslin bag to keep all the pieces toge...

    View full details
    Original price $24.00
    Original price $24.00 - Original price $24.00
    Original price $24.00
    Current price $23.50
    $23.50 - $23.50
    Current price $23.50
    Sold out
  • Original price $21.99
    Original price $21.99 - Original price $21.99
    Original price $21.99
    Current price $19.95
    $19.95 - $19.95
    Current price $19.95

    Kitchen Know-How: Backyard Homestead

    Low stock

    Growing vegetables and raising livestock is only the beginning of a successful homestead — that fresh food goes to waste unless you can properly pr...

    View full details
    Original price $21.99
    Original price $21.99 - Original price $21.99
    Original price $21.99
    Current price $19.95
    $19.95 - $19.95
    Current price $19.95
    Save 9% Save %
  • Original price $24.99
    Original price $24.99 - Original price $24.99
    Original price $24.99
    Current price $19.95
    $19.95 - $19.95
    Current price $19.95

    Backyard Homestead, Growing Organic

    In stock

    This essential guide to growing a bountiful food garden includes detailed seed-starting, growing, and harvesting information for 62 vegetables, fru...

    View full details
    Original price $24.99
    Original price $24.99 - Original price $24.99
    Original price $24.99
    Current price $19.95
    $19.95 - $19.95
    Current price $19.95
    Save 20% Save %
  • Original price $6.99
    Original price $6.99 - Original price $6.99
    Original price $6.99
    Current price $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95

    Nee Doh Rainbow

    In stock

    The groovy gratifying super soft dough like glob NeeDoh® is now available in a teenie weenie size rainbow of colors. NeeDoh Rainboh still has all t...

    View full details
    Original price $6.99
    Original price $6.99 - Original price $6.99
    Original price $6.99
    Current price $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95
    Save 15% Save %
  • Original price $4.50
    Original price $4.50 - Original price $4.50
    Original price $4.50
    Current price $3.95
    $3.95 - $3.95
    Current price $3.95

    Funky Pup Nee Doh

    Low stock

    NeeDoh Funky Pups are the groovy canines with that familiar NeeDoh squish. Adorable doggy details fit in the palm of your hand! Give Funky Pup a go...

    View full details
    Original price $4.50
    Original price $4.50 - Original price $4.50
    Original price $4.50
    Current price $3.95
    $3.95 - $3.95
    Current price $3.95
    Save 12% Save %
  • Original price $5.99
    Original price $5.99 - Original price $5.99
    Original price $5.99
    Current price $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95

    Gumdrop Nee Doh

    In stock

    Get ready for the sweetest squish experience that comes in 4 assorted candy colors - the Nee Doh Gumdrop! Each gumdrop has a textured surface and i...

    View full details
    Original price $5.99
    Original price $5.99 - Original price $5.99
    Original price $5.99
    Current price $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95
    Save 1% Save %
  • Original price $5.99
    Original price $5.99 - Original price $5.99
    Original price $5.99
    Current price $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95

    Nice Cube Nee Doh

    In stock

    The groovy gratifying NeeDoh® is now available as a cool square, semi-transparent ice-like look! NeeDoh Nice Cube still has all the irresistible po...

    View full details
    Original price $5.99
    Original price $5.99 - Original price $5.99
    Original price $5.99
    Current price $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95
    Save 1% Save %
  • Original price $11.95 - Original price $11.95
    Original price
    $11.95
    $11.95 - $11.95
    Current price $11.95

    Super Nee Doh Ripples

    In stock

    Squish, stretch, and feel the textures!This unique stress ball is filled with super-squishy doh that's mesmerizing to feel as you squeeze it betwee...

    View full details
    Original price $11.95 - Original price $11.95
    Original price
    $11.95
    $11.95 - $11.95
    Current price $11.95
  • Original price $12.99
    Original price $12.99 - Original price $12.99
    Original price $12.99
    Current price $11.95
    $11.95 - $11.95
    Current price $11.95

    Super Nee Doh Cool Cats

    In stock

    The groovy gratifying NeeDoh is now available as a super-sized cool cat! Squeeze it, pull it, smush it. However you choose to manipulate this fun-d...

    View full details
    Original price $12.99
    Original price $12.99 - Original price $12.99
    Original price $12.99
    Current price $11.95
    $11.95 - $11.95
    Current price $11.95
    Save 8% Save %
  • Original price $13.95 - Original price $13.95
    Original price
    $13.95
    $13.95 - $13.95
    Current price $13.95

    Harveys Elementary Grammar

    In stock

    This textbook can be used in grades 4 to 6. A language study done in three parts with composition woven throughout, this text begins with words, m...

    View full details
    Original price $13.95 - Original price $13.95
    Original price
    $13.95
    $13.95 - $13.95
    Current price $13.95
  • Original price $13.50 - Original price $13.50
    Original price
    $13.50
    $13.50 - $13.50
    Current price $13.50

    McGuffey Parent-Teacher Guide

    In stock

    by Ruth Beechick (Please Note: This Parent-Techer Guide has been written Expressly for Mott Media's republication of the 1830's McGuffey Readers.)...

    View full details
    Original price $13.50 - Original price $13.50
    Original price
    $13.50
    $13.50 - $13.50
    Current price $13.50
  • Original price $18.95 - Original price $18.95
    Original price
    $18.95
    $18.95 - $18.95
    Current price $18.95

    McGuffey Progressive Speller HB

    In stock

    The Progressive Speller is "progressive" because it begins with basic phonics and progresses to advanced vocabulary words. The words are categ...

    View full details
    Original price $18.95 - Original price $18.95
    Original price
    $18.95
    $18.95 - $18.95
    Current price $18.95
  • Original price $29.95 - Original price $29.95
    Original price
    $29.95
    $29.95 - $29.95
    Current price $29.95

    McGuffey 4th Reader HB

    In stock

    Develops advanced vocabulary and thinking skills. Introduces some of the greatest English authors - Webster, Jefferson, Shakespeare, Johnson,...

    View full details
    Original price $29.95 - Original price $29.95
    Original price
    $29.95
    $29.95 - $29.95
    Current price $29.95
  • Original price $21.99 - Original price $21.99
    Original price
    $21.99
    $21.99 - $21.99
    Current price $21.99

    McGuffey 3rd Reader HB

    In stock

    Develops thinking skills and the richer vocabulary of grades six through eight. Contains famous authors such as Addison, Irving, and Byron. R...

    View full details
    Original price $21.99 - Original price $21.99
    Original price
    $21.99
    $21.99 - $21.99
    Current price $21.99
  • Original price $21.95 - Original price $21.95
    Original price
    $21.95
    $21.95 - $21.95
    Current price $21.95

    McGuffey 2nd Reader HB

    In stock

    Begins with one- and two-syllable words and progresses to more difficult words - covering about third grade through fifth grade reading level...

    View full details
    Original price $21.95 - Original price $21.95
    Original price
    $21.95
    $21.95 - $21.95
    Current price $21.95
  • Original price $3.95 - Original price $3.95
    Original price
    $3.95
    $3.95 - $3.95
    Current price $3.95

    Glow in the Dark Nee Doh

    In stock

    Glow in the Dark NeeDoh gives groovy a whole new look! In the dark, this groovy glob gives off a green glow that fills your hands with a squish tha...

    View full details
    Original price $3.95 - Original price $3.95
    Original price
    $3.95
    $3.95 - $3.95
    Current price $3.95
  • Original price $19.99
    Original price $19.99 - Original price $19.99
    Original price $19.99
    Current price $19.75
    $19.75 - $19.75
    Current price $19.75

    McGuffey First Reader HB

    In stock

    Most words are phonetically regular. A few have silent letters. The words get as hard as "would" and "stalked" and "engaged." Includes stories ...

    View full details
    Original price $19.99
    Original price $19.99 - Original price $19.99
    Original price $19.99
    Current price $19.75
    $19.75 - $19.75
    Current price $19.75
    Save 1% Save %
  • Original price $19.99
    Original price $19.99 - Original price $19.99
    Original price $19.99
    Current price $19.50
    $19.50 - $19.50
    Current price $19.50

    McGuffey Pictorial Primer

    In stock

    Begins with the alphabet. Early lessons have simple three- and four-word sentences of one line each. Progresses to longer sentences and full ...

    View full details
    Original price $19.99
    Original price $19.99 - Original price $19.99
    Original price $19.99
    Current price $19.50
    $19.50 - $19.50
    Current price $19.50
    Save 2% Save %
  • Original price $13.95 - Original price $13.95
    Original price
    $13.95
    $13.95 - $13.95
    Current price $13.95

    McGuffery Primer HB

    In stock

    Begins with the alphabet. Moves to simple one-syllable words such as cat and fox, then on to more difficult one-syllable words such as horse a...

    View full details
    Original price $13.95 - Original price $13.95
    Original price
    $13.95
    $13.95 - $13.95
    Current price $13.95