Math Aids
-
Original price $14.50 - Original price $14.50Original price$14.50$14.50 - $14.50Current price $14.50| /
5 Minute Lg Sand Timer
Out of stockDurable sand timers come with molded end caps and thick acrylic wall surrounds to protect the glass centers. Color coded. Perfect for use in games,...
View full detailsOriginal price $14.50 - Original price $14.50Original price$14.50$14.50 - $14.50Current price $14.50| /Sold out -
Original price $27.99Original price $27.99 - Original price $27.99Original price $27.99Current price $24.95$24.95 - $24.95Current price $24.95| /
Minute Math - Electronic Flash Card
Out of stockBuild number fact fluency in just a minute. Familiar fact family triangle is now electronic. Practice operations (add/subtract or multiply/divide) ...
View full detailsOriginal price $27.99Original price $27.99 - Original price $27.99Original price $27.99Current price $24.95$24.95 - $24.95Current price $24.95| /Sold out -
Original price $7.99 - Original price $7.99Original price $7.99$7.99$7.99 - $7.99Current price $7.99| /
First Grd Math Placemat TT
In stockBuild valuable First Grade level math skills by doing fun activities related to addition, subtraction, money and telling time. When your child gets...
View full detailsOriginal price $7.99 - Original price $7.99Original price $7.99$7.99$7.99 - $7.99Current price $7.99| / -
Original price $7.99 - Original price $7.99Original price $7.99$7.99$7.99 - $7.99Current price $7.99| /
Addition Placemat TT
In stockIt may seem surprising but every day in life, we will use addition. There is no getting around learning this important skill. Use the Tot Talk plac...
View full detailsOriginal price $7.99 - Original price $7.99Original price $7.99$7.99$7.99 - $7.99Current price $7.99| / -
Original price $1.99 - Original price $1.99Original price$1.99$1.99 - $1.99Current price $1.99| /
Small Sand Timer - 1 min
In stockDurable sand timers come with molded end caps and thick acrylic wall surrounds to protect the glass centers. Color coded. Perfect for use in games,...
View full detailsOriginal price $1.99 - Original price $1.99Original price$1.99$1.99 - $1.99Current price $1.99| / -
Original price $12.00 - Original price $12.00Original price$12.00$12.00 - $12.00Current price $12.00| /
Pattern blocks - 100 pcs
In stockA pack of 100 plastic pattern blocks. In Red, blue, orange, green, tan, yellow.
Original price $12.00 - Original price $12.00Original price$12.00$12.00 - $12.00Current price $12.00| / -
Original price $7.75 - Original price $7.75Original price$7.75$7.75 - $7.75Current price $7.75| /
Color tiles - 100pcs
In stock100 color tiles in red, blue, yellow, and green. They are about 1"x1"x3/16".
Original price $7.75 - Original price $7.75Original price$7.75$7.75 - $7.75Current price $7.75| / -
Original price $4.95 - Original price $4.95Original price$4.95$4.95 - $4.95Current price $4.95| /
Two Color Counters - 100pk
In stockno information
Original price $4.95 - Original price $4.95Original price$4.95$4.95 - $4.95Current price $4.95| / -
Original price $8.50 - Original price $8.50Original price$8.50$8.50 - $8.50Current price $8.50| /
100 Numerical Games
Low stockFollow the hour hand and minute hand of a clock for 24 hours. How many times do they form a right angle? Timothy's house has several rooms, each o...
View full detailsOriginal price $8.50 - Original price $8.50Original price$8.50$8.50 - $8.50Current price $8.50| / -
Original price $7.99 - Original price $7.99Original price $7.99$7.99$7.99 - $7.99Current price $7.99| /
Shapes Placemat TT
In stockTot Talk's Shapes placemat has many activities for kids to learn shapes and have fun while at the table! Play the "Find the shapes" game on the fro...
View full detailsOriginal price $7.99 - Original price $7.99Original price $7.99$7.99$7.99 - $7.99Current price $7.99| / -
Original price $2.99 - Original price $2.99Original price$2.99$2.99 - $2.99Current price $2.99| /
Division Flash Cards
In stockDivision 0 to 12 Flash Cards offer children a fun and easy way to practice their division skills. The set features 54 cards with two division probl...
View full detailsOriginal price $2.99 - Original price $2.99Original price$2.99$2.99 - $2.99Current price $2.99| / -
Original price $1.99 - Original price $1.99Original price$1.99$1.99 - $1.99Current price $1.99| /
Small Sand Timer - 5 min
In stockDurable sand timers come with molded end caps and thick acrylic wall surrounds to protect the glass centers. Color coded. Perfect for use in game...
View full detailsOriginal price $1.99 - Original price $1.99Original price$1.99$1.99 - $1.99Current price $1.99| / -
Original price $12.95 - Original price $12.95Original price$12.95$12.95 - $12.95Current price $12.95| /
Super Genius Multiplication 1
In stockThis multiplication matching game focuses on single unit multiplication equations (from 2 to 5) and helps prepare early learners for more complicat...
View full detailsOriginal price $12.95 - Original price $12.95Original price$12.95$12.95 - $12.95Current price $12.95| / -
Original price $13.99Original price $13.99 - Original price $13.99Original price $13.99Current price $12.95$12.95 - $12.95Current price $12.95| /
Super Genius Addition
In stockThis addition matching game focuses on building addition skills, teaching beginners the early fundamentals of math, while building and enhancing sk...
View full detailsOriginal price $13.99Original price $13.99 - Original price $13.99Original price $13.99Current price $12.95$12.95 - $12.95Current price $12.95| /Save 7% Save % -
Original price $4.99Original price $4.99 - Original price $4.99Original price $4.99Current price $3.50$3.50 - $3.50Current price $3.50| /
Base Ten Pad / Number Pad
In stockYou can buy the Base Ten Block Set here. A very durable vinyl pad that can be used to help teach and learn the place value. Base ten blocks are...
View full detailsOriginal price $4.99Original price $4.99 - Original price $4.99Original price $4.99Current price $3.50$3.50 - $3.50Current price $3.50| /Save 30% Save % -
Original price $8.99Original price $8.99 - Original price $8.99Original price $8.99Current price $8.00$8.00 - $8.00Current price $8.00| /
Casting Nines
In stockA quick check for math computations. Knowing this useful math skill helps children eliminate careless mistakes from their math papers with a simple...
View full detailsOriginal price $8.99Original price $8.99 - Original price $8.99Original price $8.99Current price $8.00$8.00 - $8.00Current price $8.00| /Save 11% Save % -
Original price $2.99 - Original price $2.99Original price$2.99$2.99 - $2.99Current price $2.99| /
Addition Flash Cards
In stockAddition 0 to 12 Flash Cards offer children a fun and easy way to practice their addition skills. The set features 54 cards with two addition probl...
View full detailsOriginal price $2.99 - Original price $2.99Original price$2.99$2.99 - $2.99Current price $2.99| / -
Original price $18.95 - Original price $18.95Original price$18.95$18.95 - $18.95Current price $18.95| /
Multiplication Master - Electronic Flash Card
Low stockHere's a fun, fast way to practice your multiplication. Answer as many problems as you can in 60 seconds!Problems are set in a vertical problem for...
View full detailsOriginal price $18.95 - Original price $18.95Original price$18.95$18.95 - $18.95Current price $18.95| / -
Original price $29.95 - Original price $29.95Original price$29.95$29.95 - $29.95Current price $29.95| /
Mathematical Flash Cards Set
In stockThis set contains the following: Additionfacts, Subtraction facts, Multiplication facts,Division facts, Calendar facts, Color fl ashcards, Geometry...
View full detailsOriginal price $29.95 - Original price $29.95Original price$29.95$29.95 - $29.95Current price $29.95| / -
Original price $19.50 - Original price $19.50Original price$19.50$19.50 - $19.50Current price $19.50| /
Primary Pan Balance
In stockA elementary pan balance complete with the pans for holding whatever you are comparing weights of. Pans are easily removeable for cleaning and has...
View full detailsOriginal price $19.50 - Original price $19.50Original price$19.50$19.50 - $19.50Current price $19.50| / -
Original price $16.99Original price $16.99 - Original price $16.99Original price $16.99Current price $5.95$5.95 - $5.95Current price $5.95| /
Match Learner Numbers and Quantities
In stockMatch numbers and quantities consists of tiles with numbers and quantities from 1 to 12. Each number and quantity comes in 4 tiles: the number itse...
View full detailsOriginal price $16.99Original price $16.99 - Original price $16.99Original price $16.99Current price $5.95$5.95 - $5.95Current price $5.95| /Save 65% Save % -
Original price $95.00Original price $95.00 - Original price $95.00Original price $95.00Current price $90.00$90.00 - $90.00Current price $90.00| /
Lab Kit for Apologia's Exploring Creation w/Math 1
In stockThis lab kit is designed to accompany Apologia's Exploring Creation with Math Grade 1 curriculum. You can purchase the curriculum here. Explori...
View full detailsOriginal price $95.00Original price $95.00 - Original price $95.00Original price $95.00Current price $90.00$90.00 - $90.00Current price $90.00| /Save 5% Save % -
Original price $2.95 - Original price $2.95Original price$2.95$2.95 - $2.95Current price $2.95| /
Playing Cards
In stock1 deck of playing cards. Styles may vary.
Original price $2.95 - Original price $2.95Original price$2.95$2.95 - $2.95Current price $2.95| / -
Original price $7.95Original price $7.95 - Original price $7.95Original price $7.95Current price $7.50$7.50 - $7.50Current price $7.50| /
Dover Short-Cut Math
Low stockCan you multiply 362 x .5 quickly in your head? Could you readily calculate the square of 41? How much is 635 divided by 2½? Can 727,648 be evenly ...
View full detailsOriginal price $7.95Original price $7.95 - Original price $7.95Original price $7.95Current price $7.50$7.50 - $7.50Current price $7.50| /Save 6% Save %