Learning Aids
-
Original price $13.75 - Original price $13.75Original price$13.75$13.75 - $13.75Current price $13.75| /
10 Minute Lg Sand Timer
Low stockDurable sand timers come with molded end caps and thick acrylic wall surrounds to protect the glass centers. Color coded. Perfect for use in games,...
View full detailsOriginal price $13.75 - Original price $13.75Original price$13.75$13.75 - $13.75Current price $13.75| / -
Original price $25.95Original price $25.95 - Original price $25.95Original price $25.95Current price $9.95$9.95 - $9.95Current price $9.95| /
Math Chase Primary Edition
Out of stockAges 6-10 -Improve Math Skills -Three levels of difficulty -2 or more players -Different ages and skills can play together Includes: Durable Game...
View full detailsOriginal price $25.95Original price $25.95 - Original price $25.95Original price $25.95Current price $9.95$9.95 - $9.95Current price $9.95| /Sold out -
Original price $99.00Original price $99.00 - Original price $99.00Original price $99.00Current price $92.00$92.00 - $92.00Current price $92.00| /
Lab Kit for Apologia's Exploring Creation w/Math 2
In stockThis kit is desigend to accompany Apologia's Exploring Creation with Math Level 2. You can purchase the curriculum books here. Exploring Creati...
View full detailsOriginal price $99.00Original price $99.00 - Original price $99.00Original price $99.00Current price $92.00$92.00 - $92.00Current price $92.00| /Save 7% Save % -
Original price $9.99Original price $9.99 - Original price $9.99Original price $9.99Current price $9.75$9.75 - $9.75Current price $9.75| /
Multiplication Wrap-up Keys
Low stockLearning Wrap-ups offer a fun and unique way to help students memorize basic multiplication. Students wrap the string from the problem on the left...
View full detailsOriginal price $9.99Original price $9.99 - Original price $9.99Original price $9.99Current price $9.75$9.75 - $9.75Current price $9.75| /Save 2% Save % -
Original price $21.99Original price $21.99 - Original price $21.99Original price $21.99Current price $21.95$21.95 - $21.95Current price $21.95| /
Making Change Game
Out of stockMaking Change is an educational game where players use mental math to subtract the price of an item from the amount paid to make the correct change...
View full detailsOriginal price $21.99Original price $21.99 - Original price $21.99Original price $21.99Current price $21.95$21.95 - $21.95Current price $21.95| /Sold out -
Original price $32.49 - Original price $32.49Original price $32.49$34.95$34.95 - $34.95Current price $34.95| /
School Time Classroom Play Set
In stockOpen the box and the school day begins! With a drop-down teacher desk on one side and a student desk on the other, this innovative set allows kids ...
View full detailsOriginal price $32.49 - Original price $32.49Original price $32.49$34.95$34.95 - $34.95Current price $34.95| / -
Original price $9.99 - Original price $9.99Original price$9.99$9.99 - $9.99Current price $9.99| /
Milty Mappleseed Geography Book
Low stockMilty Mappleseed and his Painless Learning Pals.Your child will enjoy this learning adventure; the various geographic activities will guarantee hou...
View full detailsOriginal price $9.99 - Original price $9.99Original price$9.99$9.99 - $9.99Current price $9.99| / -
Original price $12.99Original price $12.99 - Original price $12.99Original price $12.99Current price $12.95$12.95 - $12.95Current price $12.95| /
Second Grade Big Fun Workbook
Out of stockOver 200,000 copies sold! With pages of fun puzzle-based activities including Highlights Hidden Pictures, every exercise will boost their confidenc...
View full detailsOriginal price $12.99Original price $12.99 - Original price $12.99Original price $12.99Current price $12.95$12.95 - $12.95Current price $12.95| /Sold out -
Original price $12.99Original price $12.99 - Original price $12.99Original price $12.99Current price $12.95$12.95 - $12.95Current price $12.95| /
Bridging Grades K & 1 Summer Workbook
In stockPrepare your child for first grade success with this award-winning, activity-packed summer workbook from Highlights, trusted by parents with over 4...
View full detailsOriginal price $12.99Original price $12.99 - Original price $12.99Original price $12.99Current price $12.95$12.95 - $12.95Current price $12.95| /Save 0% Save % -
Original price $24.00Original price $24.00 - Original price $24.00Original price $24.00Current price $23.95$23.95 - $23.95Current price $23.95| /
Spin-and-Read Blocks
Out of stockReading Made Simple and Fun for the Beginner Reader - A Reading Educational Material for Toddlers, Preschoolers, & Kindergarteners Introduce re...
View full detailsOriginal price $24.00Original price $24.00 - Original price $24.00Original price $24.00Current price $23.95$23.95 - $23.95Current price $23.95| /Sold out -
Original price $24.95 - Original price $24.95Original price$24.95$24.95 - $24.95Current price $24.95| /
Harvey's English Grammar HB
Low stockThis grammar is recommended for use in the 7th and 8th grades, as well as in high school...
View full detailsOriginal price $24.95 - Original price $24.95Original price$24.95$24.95 - $24.95Current price $24.95| / -
Original price $13.95 - Original price $13.95Original price$13.95$13.95 - $13.95Current price $13.95| /
Harveys Elementary Grammar
In stockThis textbook can be used in grades 4 to 6. A language study done in three parts with composition woven throughout, this text begins with words, m...
View full detailsOriginal price $13.95 - Original price $13.95Original price$13.95$13.95 - $13.95Current price $13.95| / -
Original price $5.99 - Original price $5.99Original price$5.99$5.99 - $5.99Current price $5.99| /
Magnetic Wall Sticker Counting
Out of stockCounting has never been sweeter! This Magnetic Wall Sticker uses brightly colored candy magnets and jars to reinforce counting up to nine. Includes...
View full detailsOriginal price $5.99 - Original price $5.99Original price$5.99$5.99 - $5.99Current price $5.99| /Sold out -
Original price $92.50Original price $92.50 - Original price $92.50Original price $92.50Current price $90.00$90.00 - $90.00Current price $90.00| /
Lab Kit for Apologia's Exploring Creation w/Math 4
In stockThis kit is designed to accompany Apologia's Exploring Creation with Math Level 4 . You can purchase the curriculum books here. The fourth book in...
View full detailsOriginal price $92.50Original price $92.50 - Original price $92.50Original price $92.50Current price $90.00$90.00 - $90.00Current price $90.00| /Save 3% Save % -
Original price $12.99Original price $12.99 - Original price $12.99Original price $12.99Current price $12.95$12.95 - $12.95Current price $12.95| /
Math Write-On Wipe-Off
Low stockThis wipe-clean workbook for ages 5-7 is a playful way to practice early math skills--combining math practice with Hidden Pictures puzzles and humo...
View full detailsOriginal price $12.99Original price $12.99 - Original price $12.99Original price $12.99Current price $12.95$12.95 - $12.95Current price $12.95| /Save 0% Save % -
Original price $21.95 - Original price $21.95Original price$21.95$21.95 - $21.95Current price $21.95| /
Wikki Stix Creative Fun Kit
Low stockA totally unique craft kit… using everyday stuff from around the house! Recycle – Re-Use & Re-Purpose CREATIVELY! Kit includes 480 Wikki Stix...
View full detailsOriginal price $21.95 - Original price $21.95Original price$21.95$21.95 - $21.95Current price $21.95| / -
Original price $4.99Original price $4.99 - Original price $4.99Original price $4.99Current price $4.75$4.75 - $4.75Current price $4.75| /
10 Days to Division Mastery
In stockThis 64 - page student workbook contains a conceptual description of Division along with daily activities, worksheets, story problems and recording...
View full detailsOriginal price $4.99Original price $4.99 - Original price $4.99Original price $4.99Current price $4.75$4.75 - $4.75Current price $4.75| /Save 5% Save % -
Original price $9.99 - Original price $9.99Original price$9.99$9.99 - $9.99Current price $9.99| /
Adventure Story Cubes
Out of stockTake a trip with Rory's Story Cubes - Voyages. Contained within this pocket-sized set are 9 cubes that aim to inspire stories of epic adventure. Ca...
View full detailsOriginal price $9.99 - Original price $9.99Original price$9.99$9.99 - $9.99Current price $9.99| /Sold out -
Original price $24.00Original price $24.00 - Original price $24.00Original price $24.00Current price $23.95$23.95 - $23.95Current price $23.95| /
Faux Wood Magnetic Letters
Low stockOur faux wood letters are a discontinued line crafted from soft EVA foam with a realistic wood grain finish. Each 1" letter set includes 200 pieces...
View full detailsOriginal price $24.00Original price $24.00 - Original price $24.00Original price $24.00Current price $23.95$23.95 - $23.95Current price $23.95| /Save 0% Save % -
Original price $9.99Original price $9.99 - Original price $9.99Original price $9.99Current price $9.75$9.75 - $9.75Current price $9.75| /
My Year of Writing
Low stockMy Year of Writing features 365 writing activities—one for each day of the year, all designed to unleash creativity. Imaginative prompts ask childr...
View full detailsOriginal price $9.99Original price $9.99 - Original price $9.99Original price $9.99Current price $9.75$9.75 - $9.75Current price $9.75| /Save 2% Save % -
Original price $8.99Original price $8.99 - Original price $8.99Original price $8.99Current price $8.75$8.75 - $8.75Current price $8.75| /
My First Wrap-ups Ocean
Low stockMy First Wrap-ups, Hands-on, Self-Correcting, and FUN! Early learning experiences help shape young children’s attitudes toward learning and have a ...
View full detailsOriginal price $8.99Original price $8.99 - Original price $8.99Original price $8.99Current price $8.75$8.75 - $8.75Current price $8.75| /Save 3% Save % -
Original price $9.99Original price $9.99 - Original price $9.99Original price $9.99Current price $9.75$9.75 - $9.75Current price $9.75| /
Addition Wrap-Up Keys
Low stockLearning Wrap-Ups offer a fun and unique way to help students memorize basic addition. Students wrap the string from the problem on the left to th...
View full detailsOriginal price $9.99Original price $9.99 - Original price $9.99Original price $9.99Current price $9.75$9.75 - $9.75Current price $9.75| /Save 2% Save % -
Original price $21.99Original price $21.99 - Original price $21.99Original price $21.99Current price $19.95$19.95 - $19.95Current price $19.95| /
Plant Life Cycle-Magnetic
In stockGet students excited about life sciences as they explore the life cycle of plants. Model up to 6 stages of a bean and apple tree life cycles ri...
View full detailsOriginal price $21.99Original price $21.99 - Original price $21.99Original price $21.99Current price $19.95$19.95 - $19.95Current price $19.95| /Save 9% Save % -
Original price $14.99Original price $14.99 - Original price $14.99Original price $14.99Current price $8.95$8.95 - $8.95Current price $8.95| /
US/World Lam Rolled Map 40x28
Out of stockIncluded are oceans and seas, rivers and lakes, continents, countries, capitals and major cities, International Date Line and Time Zone, and the li...
View full detailsOriginal price $14.99Original price $14.99 - Original price $14.99Original price $14.99Current price $8.95$8.95 - $8.95Current price $8.95| /Sold out