Learning Aids
Filters
-
Original price $6.99Original price $6.99 - Original price $6.99Original price $6.99Current price $6.49$6.49 - $6.49Current price $6.49| /
First Words Activity Pad
Out of stockKids will have hours of fun with this jumbo writing and sticker pad jam-packed with fun spelling, reading, and writing activities! Practice letters...
View full detailsOriginal price $6.99Original price $6.99 - Original price $6.99Original price $6.99Current price $6.49$6.49 - $6.49Current price $6.49| /Sold out -
Original price $21.95 - Original price $21.95Original price$21.95$21.95 - $21.95Current price $21.95| /
McGuffey 2nd Reader HB
In stockBegins with one- and two-syllable words and progresses to more difficult words - covering about third grade through fifth grade reading level...
View full detailsOriginal price $21.95 - Original price $21.95Original price$21.95$21.95 - $21.95Current price $21.95| / -
Original price $19.99Original price $19.99 - Original price $19.99Original price $19.99Current price $7.99$7.99 - $7.99Current price $7.99| /
Bananapoly
Out of stockLearn about multiplication tables through a game. Multiply the roll of a die with one of your cards to place your chips on the numbered board. G...
View full detailsOriginal price $19.99Original price $19.99 - Original price $19.99Original price $19.99Current price $7.99$7.99 - $7.99Current price $7.99| /Sold out -
Original price $16.99Original price $16.99 - Original price $16.99Original price $16.99Current price $5.95$5.95 - $5.95Current price $5.95| /
Match Learner Fractions 1-10
Low stockMatch Learner™ Fractions contains questions with answers with matching fractions. Two tiles match; for example, 1/2 and 2/4 will make a "Match." Th...
View full detailsOriginal price $16.99Original price $16.99 - Original price $16.99Original price $16.99Current price $5.95$5.95 - $5.95Current price $5.95| /Save 65% Save % -
Original price $25.95Original price $25.95 - Original price $25.95Original price $25.95Current price $13.25$13.25 - $13.25Current price $13.25| /
Geoboard Activity Cards Primary
Low stockGeoboard activity cards For primary student Students can independently explore shapes, geometry, perimeter, area and more 150 geoboard pattern car...
View full detailsOriginal price $25.95Original price $25.95 - Original price $25.95Original price $25.95Current price $13.25$13.25 - $13.25Current price $13.25| /Save 49% Save % -
Original price $5.00 - Original price $5.00Original price$5.00$5.00 - $5.00Current price $5.00| /
Tangrams - 28pcs
In stockSet of 4 Tangram shapes. Four different colors, red, blue, green, and yellow.
Original price $5.00 - Original price $5.00Original price$5.00$5.00 - $5.00Current price $5.00| / -
Original price $13.99Original price $13.99 - Original price $13.99Original price $13.99Current price $12.95$12.95 - $12.95Current price $12.95| /
Super Genius - Multiplication 2
In stockRaise your multiplication powers to the next level, while practicing your time tables from 6 to 9. Combined with Multiplication 1, this game covers...
View full detailsOriginal price $13.99Original price $13.99 - Original price $13.99Original price $13.99Current price $12.95$12.95 - $12.95Current price $12.95| /Save 7% Save % -
Original price $14.75 - Original price $14.75Original price$14.75$14.75 - $14.75Current price $14.75| /
Super Math Spy Game
Out of stockExercise your math and problem solving skills to complete the Super Math Spy missions. Be the first one to solve your mission cards without a calcu...
View full detailsOriginal price $14.75 - Original price $14.75Original price$14.75$14.75 - $14.75Current price $14.75| /Sold out -
Original price $125.00Original price $125.00 - Original price $125.00Original price $125.00Current price $115.00$115.00 - $115.00Current price $115.00| /
Lab Kit for Apologia's Exploring Creation w/Math 3
In stockThis kit is designed to accompany Apologia's Exploring Creation with Math Level 3 . You can purchase the curriculum books here. Exploring Creation...
View full detailsOriginal price $125.00Original price $125.00 - Original price $125.00Original price $125.00Current price $115.00$115.00 - $115.00Current price $115.00| /Save 8% Save % -
Original price $17.95 - Original price $17.95Original price$17.95$17.95 - $17.95Current price $17.95| /
Alphabet Cards
Out of stockColorful individual cards for learning letter formation with Wikki Stix. Creative Wikki illustrations on each card add to the fun! 26 Alphabet car...
View full detailsOriginal price $17.95 - Original price $17.95Original price$17.95$17.95 - $17.95Current price $17.95| /Sold out -
Original price $22.99Original price $22.99 - Original price $22.99Original price $22.99Current price $20.50$20.50 - $20.50Current price $20.50| /
Frog Life Cycle-Magnetic
Out of stockGiant magnets with realistic details. Helps students to visually explore the life cycle of a frog Model the life cycle of a right frog on the whit...
View full detailsOriginal price $22.99Original price $22.99 - Original price $22.99Original price $22.99Current price $20.50$20.50 - $20.50Current price $20.50| /Sold out -
Original price $15.95 - Original price $15.95Original price$15.95$15.95 - $15.95Current price $15.95| /
Word Whiz - Electronic Flash Card
Out of stockBuild as many 3-, 4- and 5- letter words as you can in 60 seconds. Combine beginning letters and blends with word families for word-building practi...
View full detailsOriginal price $15.95 - Original price $15.95Original price$15.95$15.95 - $15.95Current price $15.95| /Sold out -
Original price $15.99Original price $15.99 - Original price $15.99Original price $15.99Current price $2.95$2.95 - $2.95Current price $2.95| /
Magnetic Wall Sticker Vocabulary-Occupations, Verbs, Tools, St
In stockSuch a fun hands-on way to teach/expand your students vocabulary!
Original price $15.99Original price $15.99 - Original price $15.99Original price $15.99Current price $2.95$2.95 - $2.95Current price $2.95| /Save 82% Save % -
Original price $12.99Original price $12.99 - Original price $12.99Original price $12.99Current price $12.95$12.95 - $12.95Current price $12.95| /
Bridging Grades 1 & 2 Summer Workbook
In stockPrepare your child for second grade success with this award-winning, activity-packed summer workbook from Highlights, trusted by parents with over ...
View full detailsOriginal price $12.99Original price $12.99 - Original price $12.99Original price $12.99Current price $12.95$12.95 - $12.95Current price $12.95| /Save 0% Save % -
Original price $12.99Original price $12.99 - Original price $12.99Original price $12.99Current price $12.95$12.95 - $12.95Current price $12.95| /
Bridging Grades P & K Summer Workbook
In stockPrepare your child for kindergarten success with this award-winning, activity-packed summer workbook from Highlights, trusted by parents with over ...
View full detailsOriginal price $12.99Original price $12.99 - Original price $12.99Original price $12.99Current price $12.95$12.95 - $12.95Current price $12.95| /Save 0% Save % -
Original price $12.99Original price $12.99 - Original price $12.99Original price $12.99Current price $12.95$12.95 - $12.95Current price $12.95| /
Preschool Readiness Summer Workbook
In stockPrepare your child for preschool with this activity-packed summer workbook from Highlights, trusted by parents with over 450,000 series copies sold...
View full detailsOriginal price $12.99Original price $12.99 - Original price $12.99Original price $12.99Current price $12.95$12.95 - $12.95Current price $12.95| /Save 0% Save % -
Original price $7.99 - Original price $7.99Original price $7.99$7.99$7.99 - $7.99Current price $7.99| /
Fossils Placemat TT
In stockYoung scientists or paleontologists can learn more about fossils, fossil types, how fossils are formed, the age of fossils, where to find fossils, ...
View full detailsOriginal price $7.99 - Original price $7.99Original price $7.99$7.99$7.99 - $7.99Current price $7.99| / -
Original price $7.99 - Original price $7.99Original price $7.99$7.99$7.99 - $7.99Current price $7.99| /
Desert Life Placemat TT
In stockThe desert has so many secret gems and sometimes you need to be a detective to uncover all the living species and plants in it. Tot Talk's desert p...
View full detailsOriginal price $7.99 - Original price $7.99Original price $7.99$7.99$7.99 - $7.99Current price $7.99| / -
Original price $7.99 - Original price $7.99Original price $7.99$7.99$7.99 - $7.99Current price $7.99| /
France Placemat TT
In stockBonjour la belle France! Tot Talk's France placemat features the map of France with its 22 administrative regions and bordering countries and water...
View full detailsOriginal price $7.99 - Original price $7.99Original price $7.99$7.99$7.99 - $7.99Current price $7.99| / -
Original price $1.25 - Original price $1.25Original price$1.25$1.25 - $1.25Current price $1.25| /
Handwriting Modern
In stockAssistance at your students’ fingertips! These Ready Reference charts, which have information on both sides, will be handy tools for you, too...
View full detailsOriginal price $1.25 - Original price $1.25Original price$1.25$1.25 - $1.25Current price $1.25| / -
Original price $3.50 - Original price $3.50Original price$3.50$3.50 - $3.50Current price $3.50| /
Short Story Writing
In stockValuable tips in crucial areas of writing. Short Story Writing, 36 pages. 5"x7". Published by Rod & Staff.
Original price $3.50 - Original price $3.50Original price$3.50$3.50 - $3.50Current price $3.50| / -
Original price $25.95Original price $25.95 - Original price $25.95Original price $25.95Current price $14.95$14.95 - $14.95Current price $14.95| /
Geoboards The Game
Out of stockSupports reasoning and mathematical communication Includes suggestions for modifying gameplay to support or extend instruction Two-game form...
View full detailsOriginal price $25.95Original price $25.95 - Original price $25.95Original price $25.95Current price $14.95$14.95 - $14.95Current price $14.95| /Sold out -
Original price $1.99 - Original price $1.99Original price$1.99$1.99 - $1.99Current price $1.99| /
Two-color counters - 25pcs
In stockA set of 25 two-color counting disk. About i" diameter, yellow and red.
Original price $1.99 - Original price $1.99Original price$1.99$1.99 - $1.99Current price $1.99| / -
Original price $8.25 - Original price $8.25Original price$8.25$8.25 - $8.25Current price $8.25| /
Double-nine dominoes
In stockA set of 55 plastic double nine dominoes. Can be played with 2-4 players
Original price $8.25 - Original price $8.25Original price$8.25$8.25 - $8.25Current price $8.25| /