Skip to content
Follow us on social media for exclusive sales!
Follow us on social media for exclusive sales!

Learning Aids

  • Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99

    US Placemat TT

    Out of stock

    Explore our great 50 states and learn about iconic cultural and geographic landmarks with Tot Talk's USA placemat. Test your knowledge of state cap...

    View full details
    Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99
    Sold out
  • Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99

    The World Placemat TT

    Out of stock

    We live in a beautiful, "small" world. Explore our 7 continents and their respective countries and learn about our five oceans with Tot Talk's info...

    View full details
    Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99
    Sold out
  • Original price $8.75 - Original price $8.75
    Original price
    $8.75
    $8.75 - $8.75
    Current price $8.75

    Inflatable globe 16 inch

    Out of stock

    Great for school and home use. Includes country, capitals, noteworthy cities, time zones, and important geographic features. 16" inflated circumf...

    View full details
    Original price $8.75 - Original price $8.75
    Original price
    $8.75
    $8.75 - $8.75
    Current price $8.75
    Sold out
  • Original price $8.79 - Original price $9.95
    Original price $8.79
    $9.95
    $9.95 - $9.95
    Current price $9.95

    Math Gears

    Out of stock

    It's always good times when using Math Gear to learn multiplication! Turn mastering math facts into hands-on fun! More portable than a book and...

    View full details
    Original price $8.79 - Original price $9.95
    Original price $8.79
    $9.95
    $9.95 - $9.95
    Current price $9.95
  • Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99

    US Presidents Placemat TT

    Out of stock

    Learn about the 46 United States Presidents and the political parties to which they belong(ed). Find out how the electoral college is elected and h...

    View full details
    Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99
    Sold out
  • Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99

    Europe Placemat TT

    Out of stock

    Explore the European continent and learn the countries and countries' capitals that make up all of Europe. Also, find major landmarks, mountain pea...

    View full details
    Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99
    Sold out
  • Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99

    Let's Talk Money Placemat TT

    Out of stock

    Every penny counts! This engaging money activity placemat teaches children the name and amount of each coin and paper bill. Activities on the back ...

    View full details
    Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99
    Sold out
  • Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99

    Periodic Table Placemat TT

    Out of stock

    For any budding scientist, this is a great placemat to have on your table every day. Or, hang it on your wall! Learn about the periodic table and t...

    View full details
    Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99
    Sold out
  • Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99

    ABC Animals Placemat TT

    Out of stock

    Learn uppercase ABCs with Tot Talk's whimsical Animal ABC placemat. Sing the alphabet and point to each letter to begin with letter recognition (an...

    View full details
    Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99
    Sold out
  • Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99

    Grammar Placemat TT

    Out of stock

    Proper grammar is not easy and yet so important to learn. Tot Talk's grammar placemat helps break down grammar into building blocks, all of the pie...

    View full details
    Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99
    Sold out
  • Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99

    Human Body Placemat TT

    Out of stock

    The human body is fascinating! Use Tot Talk's Human Body Placemat to learn about the integumentary, skeletal, nervous, immune, muscular, circulator...

    View full details
    Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99
    Sold out
  • Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99

    Learn to Type Placemat TT

    Out of stock

    With new state testing requirements, kids are now required to type answers and essays as early as the 3rd grade! Typing skills are critical to lear...

    View full details
    Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99
    Sold out
  • Original price $15.95 - Original price $15.95
    Original price
    $15.95
    $15.95 - $15.95
    Current price $15.95

    Workbook for Spelling Plus K-6

    Out of stock

    All of the reproducible material in Spelling Plus is reproduced in this handy workbook. Save time and copy costs. Ideal for homeschooled students. ...

    View full details
    Original price $15.95 - Original price $15.95
    Original price
    $15.95
    $15.95 - $15.95
    Current price $15.95
    Sold out
  • Original price $11.95 - Original price $11.95
    Original price
    $11.95
    $11.95 - $11.95
    Current price $11.95

    Presidents Fandex

    Out of stock

    Bringing the world of Presidents to your fingertips! From George Washington to George W. Bush. This resource contains information on First Ladies...

    View full details
    Original price $11.95 - Original price $11.95
    Original price
    $11.95
    $11.95 - $11.95
    Current price $11.95
    Sold out
  • Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99

    Asia Placemat TT

    Out of stock

    Explore the Asian continent and learn the countries and countries' capitals that make up all of Asia. Also, find major landmarks, mountain peaks, c...

    View full details
    Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99
    Sold out
  • Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99

    Kids Games Placemat TT

    Out of stock

    Tot Talk's Kid's Games Placemat includes the most popular children's games: Hangman, Four-Square Tic-Tac-Toe, Connect the Dots, Sprouts, Word Creat...

    View full details
    Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99
    Sold out
  • Original price $12.95 - Original price $12.95
    Original price
    $12.95
    $12.95 - $12.95
    Current price $12.95

    Dictation Resource Book

    Out of stock

    To make life easier for all of us busy moms, Susan Anthony has put together an excellent resource for dictation. A companion to her book, Spelling...

    View full details
    Original price $12.95 - Original price $12.95
    Original price
    $12.95
    $12.95 - $12.95
    Current price $12.95
    Sold out
  • Original price $11.95 - Original price $11.95
    Original price
    $11.95
    $11.95 - $11.95
    Current price $11.95

    Spell Well Workbook 6-12

    Out of stock

    This workbook contains ready-to-use lists of words which account for half of misspellings by high school students. Dictation sentences to follow ea...

    View full details
    Original price $11.95 - Original price $11.95
    Original price
    $11.95
    $11.95 - $11.95
    Current price $11.95
    Sold out
  • Original price $9.95 - Original price $13.95
    Original price
    $9.95 - $13.95
    $9.95 - $13.95
    Current price $9.95

    Laminated field Guides 14 variations to choose from

    Out of stock

      Learn the anatomy of each specific animal with these laminated pocket guides!  Click HERE for intro Video

    Original price $9.95 - Original price $13.95
    Original price
    $9.95 - $13.95
    $9.95 - $13.95
    Current price $9.95
  • Original price $7.99
    Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    Current price $6.95
    $6.95 - $6.95
    Current price $6.95

    Water Wow! Colors and Shapes On the Go

    Out of stock

    Encourage your little one to get creative with the mess-free Water Wow! Magic Coloring Book - Colors and Shapes from the popular American brand Mel...

    View full details
    Original price $7.99
    Original price $7.99 - Original price $7.99
    Original price $7.99
    Current price $6.95
    $6.95 - $6.95
    Current price $6.95
    Sold out
  • Original price $19.40
    Original price $19.40 - Original price $19.40
    Original price $19.40
    Current price $18.50
    $18.50 - $18.50
    Current price $18.50

    Animal Quest Globe and Game

    Out of stock

    The Animal Quest Globe and Game is a homeschool favorite! Travel around the world and discover species of animals that thrive in each region. Answe...

    View full details
    Original price $19.40
    Original price $19.40 - Original price $19.40
    Original price $19.40
    Current price $18.50
    $18.50 - $18.50
    Current price $18.50
    Sold out
  • Original price $14.50 - Original price $14.50
    Original price
    $14.50
    $14.50 - $14.50
    Current price $14.50

    5 Minute Lg Sand Timer

    Out of stock

    Durable sand timers come with molded end caps and thick acrylic wall surrounds to protect the glass centers. Color coded. Perfect for use in games,...

    View full details
    Original price $14.50 - Original price $14.50
    Original price
    $14.50
    $14.50 - $14.50
    Current price $14.50
    Sold out
  • Original price $27.99
    Original price $27.99 - Original price $27.99
    Original price $27.99
    Current price $24.95
    $24.95 - $24.95
    Current price $24.95

    Minute Math - Electronic Flash Card

    Out of stock

    Build number fact fluency in just a minute. Familiar fact family triangle is now electronic. Practice operations (add/subtract or multiply/divide) ...

    View full details
    Original price $27.99
    Original price $27.99 - Original price $27.99
    Original price $27.99
    Current price $24.95
    $24.95 - $24.95
    Current price $24.95
    Sold out
  • Original price $9.99
    Original price $9.99 - Original price $9.99
    Original price $9.99
    Current price $6.50
    $6.50 - $6.50
    Current price $6.50

    US/World Paper - Rolled Maps 40x28

    Out of stock

    Original price $9.99
    Original price $9.99 - Original price $9.99
    Original price $9.99
    Current price $6.50
    $6.50 - $6.50
    Current price $6.50
    Sold out
  • Original price $22.99
    Original price $22.99 - Original price $22.99
    Original price $22.99
    Current price $19.95
    $19.95 - $19.95
    Current price $19.95

    Solar System-Magnetic

    Out of stock

    APPLY TO ANY MAGNETIC SURFACE: Model space science concepts right on your classroom whiteboard GREAT TEACHING TOOL: Jump start unit lessons on ast...

    View full details
    Original price $22.99
    Original price $22.99 - Original price $22.99
    Original price $22.99
    Current price $19.95
    $19.95 - $19.95
    Current price $19.95
    Sold out
  • Original price $15.50 - Original price $15.50
    Original price
    $15.50
    $15.50 - $15.50
    Current price $15.50

    Preschool Activity Book

    Out of stock

    Introducing the Wikki Stix Preschool Activity Book – the ultimate tool to ignite your child's creativity while enhancing crucial developmental skil...

    View full details
    Original price $15.50 - Original price $15.50
    Original price
    $15.50
    $15.50 - $15.50
    Current price $15.50
    Sold out
  • Original price $16.99
    Original price $16.99 - Original price $16.99
    Original price $16.99
    Current price $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95

    Match Learner Shapes and Colors

    Out of stock

    This excellent game offers fun for the whole family as it helps young scholars expand their memory and shape- and color-matching abilities. Teacher...

    View full details
    Original price $16.99
    Original price $16.99 - Original price $16.99
    Original price $16.99
    Current price $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95
    Sold out
  • Original price $24.99
    Original price $24.99 - Original price $24.99
    Original price $24.99
    Current price $24.95
    $24.95 - $24.95
    Current price $24.95

    Alpha Phonics- A Primer for Beginning Readers

    Out of stock

    Alpha-Phonics is a comprehensive reading instruction program designed to empower beginners of all ages. This program aims to provide tutors, parent...

    View full details
    Original price $24.99
    Original price $24.99 - Original price $24.99
    Original price $24.99
    Current price $24.95
    $24.95 - $24.95
    Current price $24.95
    Sold out
  • Original price $6.99
    Original price $6.99 - Original price $6.99
    Original price $6.99
    Current price $6.49
    $6.49 - $6.49
    Current price $6.49

    First Words Activity Pad

    Out of stock

    Kids will have hours of fun with this jumbo writing and sticker pad jam-packed with fun spelling, reading, and writing activities! Practice letters...

    View full details
    Original price $6.99
    Original price $6.99 - Original price $6.99
    Original price $6.99
    Current price $6.49
    $6.49 - $6.49
    Current price $6.49
    Sold out
  • Original price $19.99
    Original price $19.99 - Original price $19.99
    Original price $19.99
    Current price $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99

    Bananapoly

    Out of stock

      Learn about multiplication tables through a game. Multiply the roll of a die with one of your cards to place your chips on the numbered board. G...

    View full details
    Original price $19.99
    Original price $19.99 - Original price $19.99
    Original price $19.99
    Current price $7.99
    $7.99 - $7.99
    Current price $7.99
    Sold out
  • Original price $14.75 - Original price $14.75
    Original price
    $14.75
    $14.75 - $14.75
    Current price $14.75

    Super Math Spy Game

    Out of stock

    Exercise your math and problem solving skills to complete the Super Math Spy missions. Be the first one to solve your mission cards without a calcu...

    View full details
    Original price $14.75 - Original price $14.75
    Original price
    $14.75
    $14.75 - $14.75
    Current price $14.75
    Sold out
  • Original price $17.95 - Original price $17.95
    Original price
    $17.95
    $17.95 - $17.95
    Current price $17.95

    Alphabet Cards

    Out of stock

    Colorful individual cards for learning letter formation with Wikki Stix. Creative Wikki illustrations on each card add to the fun! 26 Alphabet car...

    View full details
    Original price $17.95 - Original price $17.95
    Original price
    $17.95
    $17.95 - $17.95
    Current price $17.95
    Sold out
  • Original price $22.99
    Original price $22.99 - Original price $22.99
    Original price $22.99
    Current price $20.50
    $20.50 - $20.50
    Current price $20.50

    Frog Life Cycle-Magnetic

    Out of stock

    Giant magnets with realistic details. Helps students to visually explore the life cycle of a frog Model the life cycle of a right frog on the whit...

    View full details
    Original price $22.99
    Original price $22.99 - Original price $22.99
    Original price $22.99
    Current price $20.50
    $20.50 - $20.50
    Current price $20.50
    Sold out
  • Original price $15.95 - Original price $15.95
    Original price
    $15.95
    $15.95 - $15.95
    Current price $15.95

    Word Whiz - Electronic Flash Card

    Out of stock

    Build as many 3-, 4- and 5- letter words as you can in 60 seconds. Combine beginning letters and blends with word families for word-building practi...

    View full details
    Original price $15.95 - Original price $15.95
    Original price
    $15.95
    $15.95 - $15.95
    Current price $15.95
    Sold out
  • Original price $25.95
    Original price $25.95 - Original price $25.95
    Original price $25.95
    Current price $14.95
    $14.95 - $14.95
    Current price $14.95

    Geoboards The Game

    Out of stock

    Supports reasoning and mathematical communication Includes suggestions for modifying gameplay to support or extend instruction Two-game form...

    View full details
    Original price $25.95
    Original price $25.95 - Original price $25.95
    Original price $25.95
    Current price $14.95
    $14.95 - $14.95
    Current price $14.95
    Sold out
  • Original price $25.95
    Original price $25.95 - Original price $25.95
    Original price $25.95
    Current price $9.95
    $9.95 - $9.95
    Current price $9.95

    Math Chase Primary Edition

    Out of stock

    Ages 6-10 -Improve Math Skills -Three levels of difficulty -2 or more players -Different ages and skills can play together   Includes: Durable Game...

    View full details
    Original price $25.95
    Original price $25.95 - Original price $25.95
    Original price $25.95
    Current price $9.95
    $9.95 - $9.95
    Current price $9.95
    Sold out