Skip to content
Follow us on social media for exclusive sales!
Follow us on social media for exclusive sales!

Language Arts

Highlighting the McGuffey Readers

  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Vocab. w/b Grade 5

    Low stock

    These books were designed to enrich the child's vocabulary and open the way to better reading comprehension. Each lesson is divided into three sec...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    Tch. Mnl. Our Heritage

    In stock

    This teacher's manual goes along with the Our Heritage workbook. Includes answers for the questions found in the Our Heritage workbook.

    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Our Heritage Workbook

    In stock

    This workbook goes along with the Our Heritage reader. Assignments are different for each lesson. 80 pages, eighth grade.

    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $8.00 - Original price $8.00
    Original price
    $8.00
    $8.00 - $8.00
    Current price $8.00

    Our Heritage

    In stock

    This reader covers eight units, including: Our Heritage, True Values, People Who Served, Thinking of Others, Nature's Wonders, In Olden Days, The W...

    View full details
    Original price $8.00 - Original price $8.00
    Original price
    $8.00
    $8.00 - $8.00
    Current price $8.00
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    Tch. Mnl. Seeking True Values

    In stock

    This teacher's manual goes along with the Seeking True Values workbook. Includes answers to the questions found in the workbook.

    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75
  • Original price $8.00 - Original price $8.00
    Original price
    $8.00
    $8.00 - $8.00
    Current price $8.00

    Seeking True Values

    In stock

    This reader covers nine units, including: Moving Ahead, It Happened Long Ago, Meeting the Challenge, In the Animal World, Helping Others, Broadenin...

    View full details
    Original price $8.00 - Original price $8.00
    Original price
    $8.00
    $8.00 - $8.00
    Current price $8.00
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    Tch. Mnl. Step by Step

    Low stock

    This teacher's manual gives the answers to the questions found in the Step by Step workbook, as well as notes for the teacher.

    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Step by Step Workbook

    In stock

    This workbook goes along with the Step by Step reader. The assignments are different for each lesson. 80 pages, sixth grade.

    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $8.00 - Original price $8.00
    Original price
    $8.00
    $8.00 - $8.00
    Current price $8.00

    Step by Step

    In stock

    This reader covers nine units, including: We Live and Learn, Step by Step, Out of the Past, Life on the Farm, Our Forefathers, Moments in History, ...

    View full details
    Original price $8.00 - Original price $8.00
    Original price
    $8.00
    $8.00 - $8.00
    Current price $8.00
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    Tch. Mnl. Living Together

    In stock

    This teacher's guide includes the answers to the questions found in the Living Together workbook.

    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Living Together Workbook

    Low stock

    This workbook goes along with the Living Together reader. There are two pages for each lesson. Sections include Working with Words and Thinking Abo...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $8.00 - Original price $8.00
    Original price
    $8.00
    $8.00 - $8.00
    Current price $8.00

    Living Together

    Low stock

    This reader covers six units, including: Living Together, Learning From Others, The World of Nature, Getting Along, Meeting New Friends, and Doing ...

    View full details
    Original price $8.00 - Original price $8.00
    Original price
    $8.00
    $8.00 - $8.00
    Current price $8.00
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    Tch. Mnl. Building Our Lives

    In stock

    This teacher's manual gives the answers to the questions found in the Building Our Lives workbook.

    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Building Our Lives Workbook

    Low stock

    This workbook goes along with the Building Our Lives reader. There are 2 pages for each story. Each lesson covers Working With Words, and Thinking ...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $8.00 - Original price $8.00
    Original price
    $8.00
    $8.00 - $8.00
    Current price $8.00

    Building Our Lives

    In stock

    This reader covers six units, including: Upward Trails, Learning by Living, The World Around Us, Growing Stronger, Years Ago, and Learning From Ani...

    View full details
    Original price $8.00 - Original price $8.00
    Original price
    $8.00
    $8.00 - $8.00
    Current price $8.00
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    More New Friends Teachers Book

    In stock

    This teacher's manual includes the answers to the questions found in the More New Friends workbook, as well as notes to the teacher.

    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    More New Friends Workbook

    In stock

    This workbook goes along with the More New Friends reader. There are 3-4 pages for each story. Sections include Working with Words, Learning Throug...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $7.00 - Original price $7.00
    Original price
    $7.00
    $7.00 - $7.00
    Current price $7.00

    More New Friends

    Low stock

    This reader covers six units, including: Our Animal Friends, Almost Nine, Chore Time, Living and Learning, Growing Up, and Stories From Long Ago. T...

    View full details
    Original price $7.00 - Original price $7.00
    Original price
    $7.00
    $7.00 - $7.00
    Current price $7.00
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    Tch. Mnl. New Friends

    Low stock

    This teacher's manual includes the answers to the questions in the New Friends workbook, as well as notes to the teacher.

    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    New Friends Workbook

    In stock

    This wookbook goes along with the New Friends reader. There are 3-4 pages for each story found in the reader. Sections include Working with Words, ...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $7.00 - Original price $7.00
    Original price
    $7.00
    $7.00 - $7.00
    Current price $7.00

    New Friends

    Low stock

    This reader covers five units, including: Lessons to Live By, Feathered Friends, Surprises, The Kauffman Boys, and On the Farm. These stories carry...

    View full details
    Original price $7.00 - Original price $7.00
    Original price
    $7.00
    $7.00 - $7.00
    Current price $7.00
  • Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75

    Tch. Mnl. Climbing Higher

    In stock

    This book includes all of the answers to the exercises found in the Climbing Higher workbook. 80 pages, second grade.

    Original price $4.75 - Original price $4.75
    Original price
    $4.75
    $4.75 - $4.75
    Current price $4.75
  • Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Climbing Higher Workbook

    In stock

    This workbook includes at least three pages of exercises to accompany each story in the Climbing Higher reader. There are Working with Words, Think...

    View full details
    Original price $2.95 - Original price $2.95
    Original price
    $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
  • Original price $7.00 - Original price $7.00
    Original price
    $7.00
    $7.00 - $7.00
    Current price $7.00

    Climbing Higher

    In stock

    This reader covers the topics: Day By Day, Lessons to Learn, Learning About Animals and Climbing Higher. 248 pages, second grade.

    Original price $7.00 - Original price $7.00
    Original price
    $7.00
    $7.00 - $7.00
    Current price $7.00