Skip to content
Follow us on social media for exclusive sales!
Follow us on social media for exclusive sales!

Products

  • Original price $15.99
    Original price $15.99 - Original price $15.99
    Original price $15.99
    Current price $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95

    Magnetic Wall Sticker Vocabulary-Occupations, Verbs, Tools, St

    In stock

    Such a fun hands-on way to teach/expand your students vocabulary!

    Original price $15.99
    Original price $15.99 - Original price $15.99
    Original price $15.99
    Current price $2.95
    $2.95 - $2.95
    Current price $2.95
    Save 82% Save %
  • Original price $21.99
    Original price $21.99 - Original price $21.99
    Original price $21.99
    Current price $21.95
    $21.95 - $21.95
    Current price $21.95

    Making Change Game

    Out of stock

    Making Change is an educational game where players use mental math to subtract the price of an item from the amount paid to make the correct change...

    View full details
    Original price $21.99
    Original price $21.99 - Original price $21.99
    Original price $21.99
    Current price $21.95
    $21.95 - $21.95
    Current price $21.95
    Sold out
  • Original price $8.99
    Original price $8.99 - Original price $8.99
    Original price $8.99
    Current price $8.50
    $8.50 - $8.50
    Current price $8.50

    Manuscript Handwriting Masters

    In stock

    This reproducible booklet contains an all-purpose lesson as well as masters for capital and lower case letters and the numbers 1-10.

    Original price $8.99
    Original price $8.99 - Original price $8.99
    Original price $8.99
    Current price $8.50
    $8.50 - $8.50
    Current price $8.50
    Save 5% Save %
  • Original price $3.99
    Original price $3.99 - Original price $3.99
    Original price $3.99
    Current price $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50

    Manuscript Writing - mat

    In stock
    Original price $3.99
    Original price $3.99 - Original price $3.99
    Original price $3.99
    Current price $3.50
    $3.50 - $3.50
    Current price $3.50
    Save 12% Save %
  • Original price $9.99 - Original price $9.99
    Original price
    $9.99
    $9.99 - $9.99
    Current price $9.99

    Mass Set

    In stock

    Teach or learn basic weight and mass concepts with this set of 52 plastic weights - excellent for use by both teachers and young students or childr...

    View full details
    Original price $9.99 - Original price $9.99
    Original price
    $9.99
    $9.99 - $9.99
    Current price $9.99
  • Original price $9.95
    Original price $9.95 - Original price $9.95
    Original price $9.95
    Current price $3.25
    $3.25 - $3.25
    Current price $3.25

    Match It Math

    In stock

    Match It Math is a shouting, racing, adding, subtracting, and matching game that brings real numbers to basic equations. Simply race your opponents...

    View full details
    Original price $9.95
    Original price $9.95 - Original price $9.95
    Original price $9.95
    Current price $3.25
    $3.25 - $3.25
    Current price $3.25
    Save 67% Save %
  • Original price $9.95
    Original price $9.95 - Original price $9.95
    Original price $9.95
    Current price $3.25
    $3.25 - $3.25
    Current price $3.25

    Match It Up Advanced - Math

    In stock

    GRADE 5 AND UP Fun card game for playing with fractions, percentages, and decimals. The aim of the game is to match up equal answers in new and exc...

    View full details
    Original price $9.95
    Original price $9.95 - Original price $9.95
    Original price $9.95
    Current price $3.25
    $3.25 - $3.25
    Current price $3.25
    Save 67% Save %
  • Original price $5.99
    Original price $5.99 - Original price $5.99
    Original price $5.99
    Current price $2.50
    $2.50 - $2.50
    Current price $2.50

    Match It Up Beginner - Math

    In stock

    Match Learner™ "Match it up! Beginner" is a fun card game for playing with addition, subtraction, multiplication and division. The aim of the game ...

    View full details
    Original price $5.99
    Original price $5.99 - Original price $5.99
    Original price $5.99
    Current price $2.50
    $2.50 - $2.50
    Current price $2.50
    Save 58% Save %
  • Original price $5.95 - Original price $5.95
    Original price
    $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95

    Match Learner Division 1-10

    Low stock

    Match Learner ™ Division contains answers from 1-10. Two tiles match, for example, 6 : 2 and 9 : 3 will make a "Match." Since the tiles contain onl...

    View full details
    Original price $5.95 - Original price $5.95
    Original price
    $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95
  • Original price $16.99
    Original price $16.99 - Original price $16.99
    Original price $16.99
    Current price $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95

    Match Learner Fractions 1-10

    Low stock

    Match Learner™ Fractions contains questions with answers with matching fractions. Two tiles match; for example, 1/2 and 2/4 will make a "Match." Th...

    View full details
    Original price $16.99
    Original price $16.99 - Original price $16.99
    Original price $16.99
    Current price $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95
    Save 65% Save %
  • Original price $16.99
    Original price $16.99 - Original price $16.99
    Original price $16.99
    Current price $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95

    Match Learner Numbers and Quantities

    In stock

    Match numbers and quantities consists of tiles with numbers and quantities from 1 to 12. Each number and quantity comes in 4 tiles: the number itse...

    View full details
    Original price $16.99
    Original price $16.99 - Original price $16.99
    Original price $16.99
    Current price $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95
    Save 65% Save %
  • Original price $16.99
    Original price $16.99 - Original price $16.99
    Original price $16.99
    Current price $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95

    Match Learner Shapes and Colors

    Out of stock

    This excellent game offers fun for the whole family as it helps young scholars expand their memory and shape- and color-matching abilities. Teacher...

    View full details
    Original price $16.99
    Original price $16.99 - Original price $16.99
    Original price $16.99
    Current price $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95
    Sold out
  • Original price $25.95
    Original price $25.95 - Original price $25.95
    Original price $25.95
    Current price $9.95
    $9.95 - $9.95
    Current price $9.95

    Math Chase Primary Edition

    Out of stock

    Ages 6-10 -Improve Math Skills -Three levels of difficulty -2 or more players -Different ages and skills can play together   Includes: Durable Game...

    View full details
    Original price $25.95
    Original price $25.95 - Original price $25.95
    Original price $25.95
    Current price $9.95
    $9.95 - $9.95
    Current price $9.95
    Sold out
  • Original price $8.79 - Original price $9.95
    Original price $8.79
    $9.95
    $9.95 - $9.95
    Current price $9.95

    Math Gears

    In stock

    It's always good times when using Math Gear to learn multiplication! Turn mastering math facts into hands-on fun! More portable than a book and...

    View full details
    Original price $8.79 - Original price $9.95
    Original price $8.79
    $9.95
    $9.95 - $9.95
    Current price $9.95
  • Original price $3.75 - Original price $3.75
    Original price
    $3.75
    $3.75 - $3.75
    Current price $3.75

    Math Mirror

    In stock

    no information

    Original price $3.75 - Original price $3.75
    Original price
    $3.75
    $3.75 - $3.75
    Current price $3.75
  • Original price $12.99
    Original price $12.99 - Original price $12.99
    Original price $12.99
    Current price $12.95
    $12.95 - $12.95
    Current price $12.95

    Math Write-On Wipe-Off

    Low stock

    This wipe-clean workbook for ages 5-7 is a playful way to practice early math skills--combining math practice with Hidden Pictures puzzles and humo...

    View full details
    Original price $12.99
    Original price $12.99 - Original price $12.99
    Original price $12.99
    Current price $12.95
    $12.95 - $12.95
    Current price $12.95
    Save 0% Save %
  • Original price $29.95 - Original price $29.95
    Original price
    $29.95
    $29.95 - $29.95
    Current price $29.95

    Mathematical Flash Cards Set

    In stock

    This set contains the following: Additionfacts, Subtraction facts, Multiplication facts,Division facts, Calendar facts, Color fl ashcards, Geometry...

    View full details
    Original price $29.95 - Original price $29.95
    Original price
    $29.95
    $29.95 - $29.95
    Current price $29.95
  • Original price $13.95 - Original price $13.95
    Original price
    $13.95
    $13.95 - $13.95
    Current price $13.95

    McGuffery Primer HB

    In stock

    Begins with the alphabet. Moves to simple one-syllable words such as cat and fox, then on to more difficult one-syllable words such as horse a...

    View full details
    Original price $13.95 - Original price $13.95
    Original price
    $13.95
    $13.95 - $13.95
    Current price $13.95
  • Original price $21.95 - Original price $21.95
    Original price
    $21.95
    $21.95 - $21.95
    Current price $21.95

    McGuffey 2nd Reader HB

    In stock

    Begins with one- and two-syllable words and progresses to more difficult words - covering about third grade through fifth grade reading level...

    View full details
    Original price $21.95 - Original price $21.95
    Original price
    $21.95
    $21.95 - $21.95
    Current price $21.95
  • Original price $21.99 - Original price $21.99
    Original price
    $21.99
    $21.99 - $21.99
    Current price $21.99

    McGuffey 3rd Reader HB

    In stock

    Develops thinking skills and the richer vocabulary of grades six through eight. Contains famous authors such as Addison, Irving, and Byron. R...

    View full details
    Original price $21.99 - Original price $21.99
    Original price
    $21.99
    $21.99 - $21.99
    Current price $21.99
  • Original price $29.95 - Original price $29.95
    Original price
    $29.95
    $29.95 - $29.95
    Current price $29.95

    McGuffey 4th Reader HB

    In stock

    Develops advanced vocabulary and thinking skills. Introduces some of the greatest English authors - Webster, Jefferson, Shakespeare, Johnson,...

    View full details
    Original price $29.95 - Original price $29.95
    Original price
    $29.95
    $29.95 - $29.95
    Current price $29.95
  • Original price $19.99
    Original price $19.99 - Original price $19.99
    Original price $19.99
    Current price $19.75
    $19.75 - $19.75
    Current price $19.75

    McGuffey First Reader HB

    In stock

    Most words are phonetically regular. A few have silent letters. The words get as hard as "would" and "stalked" and "engaged." Includes stories ...

    View full details
    Original price $19.99
    Original price $19.99 - Original price $19.99
    Original price $19.99
    Current price $19.75
    $19.75 - $19.75
    Current price $19.75
    Save 1% Save %
  • Original price $13.50 - Original price $13.50
    Original price
    $13.50
    $13.50 - $13.50
    Current price $13.50

    McGuffey Parent-Teacher Guide

    In stock

    by Ruth Beechick (Please Note: This Parent-Techer Guide has been written Expressly for Mott Media's republication of the 1830's McGuffey Readers.)...

    View full details
    Original price $13.50 - Original price $13.50
    Original price
    $13.50
    $13.50 - $13.50
    Current price $13.50
  • Original price $19.99
    Original price $19.99 - Original price $19.99
    Original price $19.99
    Current price $19.50
    $19.50 - $19.50
    Current price $19.50

    McGuffey Pictorial Primer

    In stock

    Begins with the alphabet. Early lessons have simple three- and four-word sentences of one line each. Progresses to longer sentences and full ...

    View full details
    Original price $19.99
    Original price $19.99 - Original price $19.99
    Original price $19.99
    Current price $19.50
    $19.50 - $19.50
    Current price $19.50
    Save 2% Save %