Skip to content
Science and Nature Favorites

Science and Nature Favorites

Enjoy up to 50% off some of our favorite educational products!

Filters

  • Save 15% Save %
    Original price $6.99
    Original price $6.99 - Original price $6.99
    Original price $6.99
    Current price $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95

    Science of Water

    Encourage young minds to explore the principles of water science with this captivating book of experiments. Simple demonstrations and complete phot...

    View full details
    Original price $6.99
    Original price $6.99 - Original price $6.99
    Original price $6.99
    Current price $5.95
    $5.95 - $5.95
    Current price $5.95
    Save 15% Save %
  • Save 7% Save %
    Original price $6.99
    Original price $6.99 - Original price $6.99
    Original price $6.99
    Current price $6.50
    $6.50 - $6.50
    Current price $6.50

    The Science of Air

      This engaging book presents fun-filled, revealing experiments that demonstrate concepts related to the science of air. By building a wind turbin...

    View full details
    Original price $6.99
    Original price $6.99 - Original price $6.99
    Original price $6.99
    Current price $6.50
    $6.50 - $6.50
    Current price $6.50
    Save 7% Save %
  • Sold out
    Original price $25.95
    Original price $25.95 - Original price $25.95
    Original price $25.95
    Current price $9.95
    $9.95 - $9.95
    Current price $9.95

    Math Chase Primary Edition

    Ages 6-10 -Improve Math Skills -Three levels of difficulty -2 or more players -Different ages and skills can play together   Includes: Durable Game...

    View full details
    Original price $25.95
    Original price $25.95 - Original price $25.95
    Original price $25.95
    Current price $9.95
    $9.95 - $9.95
    Current price $9.95
    Sold out
  • Save 44% Save %
    Original price $2.25
    Original price $2.25 - Original price $2.25
    Original price $2.25
    Current price $1.25
    $1.25 - $1.25
    Current price $1.25

    Wipe and Write Judy Clock for the Classroom

    Teach time-telling with individual write-on, wipe-off clocks Helps students learn to tell analog and digital time Supports academic state standard...

    View full details
    Original price $2.25
    Original price $2.25 - Original price $2.25
    Original price $2.25
    Current price $1.25
    $1.25 - $1.25
    Current price $1.25
    Save 44% Save %
  • Sold out
    Original price $17.95
    Original price $17.95 - Original price $17.95
    Original price $17.95
    Current price $8.25
    $8.25 - $8.25
    Current price $8.25

    Learning Ladders-World of Pets

    Cats, dogs, rabbits, and hamsters all make for fantastic furry friends. Which animal has lived alongside people for more than 14,000 years? Which p...

    View full details
    Original price $17.95
    Original price $17.95 - Original price $17.95
    Original price $17.95
    Current price $8.25
    $8.25 - $8.25
    Current price $8.25
    Sold out
  • Sold out
    Original price $15.95
    Original price $15.95 - Original price $15.95
    Original price $15.95
    Current price $6.25
    $6.25 - $6.25
    Current price $6.25

    Learning Ladders- Nature's Patterns

      Learn about patterns in nature, such as the changing seasons and movement of the sun, moon, and stars. 

    Original price $15.95
    Original price $15.95 - Original price $15.95
    Original price $15.95
    Current price $6.25
    $6.25 - $6.25
    Current price $6.25
    Sold out
  • Sold out
    Original price $15.99
    Original price $15.99 - Original price $15.99
    Original price $15.99
    Current price $8.75
    $8.75 - $8.75
    Current price $8.75

    Learning Ladders-On The Move

    Learn about fast trains, whirring helicopters, and many other exciting kinds of transportation!

    Original price $15.99
    Original price $15.99 - Original price $15.99
    Original price $15.99
    Current price $8.75
    $8.75 - $8.75
    Current price $8.75
    Sold out
  • Sold out
    Original price $15.99
    Original price $15.99 - Original price $15.99
    Original price $15.99
    Current price $8.75
    $8.75 - $8.75
    Current price $8.75

    Learning Ladders-Plants Around the World

    Learn about many different kinds of plants and how we use them. Inside this book are: Questions to answer. Things to Find. New Words to Learn. Ama...

    View full details
    Original price $15.99
    Original price $15.99 - Original price $15.99
    Original price $15.99
    Current price $8.75
    $8.75 - $8.75
    Current price $8.75
    Sold out
  • Save 68% Save %
    Original price $16.99
    Original price $16.99 - Original price $16.99
    Original price $16.99
    Current price $5.50
    $5.50 - $5.50
    Current price $5.50

    Decimals Matching Game-Match Learner

    Match Learner School Specialty Match Decimal Game is ideal for grades 4 and up and includes answers with matching decimals. A total of 80 tiles ...

    View full details
    Original price $16.99
    Original price $16.99 - Original price $16.99
    Original price $16.99
    Current price $5.50
    $5.50 - $5.50
    Current price $5.50
    Save 68% Save %
  • Save 68% Save %
    Original price $16.99
    Original price $16.99 - Original price $16.99
    Original price $16.99
    Current price $5.50
    $5.50 - $5.50
    Current price $5.50

    Shapes and Colors-Match Learner

    This excellent game offers fun for the whole family as it helps young scholars expand their memory and shape- and color-matching abilities. Teacher...

    View full details
    Original price $16.99
    Original price $16.99 - Original price $16.99
    Original price $16.99
    Current price $5.50
    $5.50 - $5.50
    Current price $5.50
    Save 68% Save %
  • Sold out
    Original price $15.95
    Original price $15.95 - Original price $15.95
    Original price $15.95
    Current price $12.85
    $12.85 - $12.85
    Current price $12.85

    A Kid's Guide to Keeping Chickens

    Chickens make wonderful pets, and Melissa Caughey provides all the information kids need to raise healthy chickens and have lots of fun doing it. C...

    View full details
    Original price $15.95
    Original price $15.95 - Original price $15.95
    Original price $15.95
    Current price $12.85
    $12.85 - $12.85
    Current price $12.85
    Sold out
  • Save 22% Save %
    Original price $89.99
    Original price $89.99 - Original price $89.99
    Original price $89.99
    Current price $69.99
    $69.99 - $69.99
    Current price $69.99

    Carcassonne Big Box

    Released to critical acclaim in 2000, Carcassonne has long captivated audiences with its simple yet engaging gameplay. Now you can experience the b...

    View full details
    Original price $89.99
    Original price $89.99 - Original price $89.99
    Original price $89.99
    Current price $69.99
    $69.99 - $69.99
    Current price $69.99
    Save 22% Save %
  • Save 21% Save %
    Original price $6.99
    Original price $6.99 - Original price $6.99
    Original price $6.99
    Current price $5.50
    $5.50 - $5.50
    Current price $5.50

    Over And Out

    Roll the dice, then take out the matching chip point total. But don't get stuck with too many points left over, because the player with the lowest ...

    View full details
    Original price $6.99
    Original price $6.99 - Original price $6.99
    Original price $6.99
    Current price $5.50
    $5.50 - $5.50
    Current price $5.50
    Save 21% Save %
  • Sold out
    Original price $5.99
    Original price $5.99 - Original price $5.99
    Original price $5.99
    Current price $5.50
    $5.50 - $5.50
    Current price $5.50

    The Game of Chips

    A fun strategy game for the whole family and a great adding game for kids! Roll the dice, then take out any chip combination that matches the total...

    View full details
    Original price $5.99
    Original price $5.99 - Original price $5.99
    Original price $5.99
    Current price $5.50
    $5.50 - $5.50
    Current price $5.50
    Sold out
  • Save 47% Save %
    Original price $9.99
    Original price $9.99 - Original price $9.99
    Original price $9.99
    Current price $5.25
    $5.25 - $5.25
    Current price $5.25

    Albert's Insomnia HS Kit

    Albert's Insomnia will inspire your kids to learn their basic math facts, while they have fun. Its versatility makes it ideal for a range of math l...

    View full details
    Original price $9.99
    Original price $9.99 - Original price $9.99
    Original price $9.99
    Current price $5.25
    $5.25 - $5.25
    Current price $5.25
    Save 47% Save %
  • Save 56% Save %
    Original price $15.99
    Original price $15.99 - Original price $15.99
    Original price $15.99
    Current price $6.99
    $6.99 - $6.99
    Current price $6.99

    A True Math Story

    Albert's True Math Story tells the story in a fun exciting way of the games' creation and how to play. Each picture in the book has sets of clues f...

    View full details
    Original price $15.99
    Original price $15.99 - Original price $15.99
    Original price $15.99
    Current price $6.99
    $6.99 - $6.99
    Current price $6.99
    Save 56% Save %
  • Original price $14.99 - Original price $14.99
    Original price $14.99
    $16.95
    $16.95 - $16.95
    Current price $16.95

    Sequence for Kids

    Play a card from your hand, place your chip on a corresponding character on the board. When you have 4 in a row, it's a SEQUENCE and you win! Use a...

    View full details
    Original price $14.99 - Original price $14.99
    Original price $14.99
    $16.95
    $16.95 - $16.95
    Current price $16.95
  • Save 11% Save %
    Original price $18.99
    Original price $18.99 - Original price $18.99
    Original price $18.99
    Current price $16.99
    $16.99 - $16.99
    Current price $16.99

    Sequence Letters

    For ages 4-7 and 2-4 players Players sound out the letter on their card, match it to the beginning sound of the picture on the game board Each car...

    View full details
    Original price $18.99
    Original price $18.99 - Original price $18.99
    Original price $18.99
    Current price $16.99
    $16.99 - $16.99
    Current price $16.99
    Save 11% Save %
  • Original price $13.75 - Original price $13.75
    Original price
    $13.75
    $13.75 - $13.75
    Current price $13.75

    10 Minute Lg Sand Timer

    Original price $13.75 - Original price $13.75
    Original price
    $13.75
    $13.75 - $13.75
    Current price $13.75
  • Save 2% Save %
    Original price $13.99
    Original price $13.99 - Original price $13.99
    Original price $13.99
    Current price $13.75
    $13.75 - $13.75
    Current price $13.75

    5 Minute Lg Sand Timer

    Durable sand timers come with molded end caps and thick acrylic wall surrounds to protect the glass centers. Color coded. Perfect for use in games,...

    View full details
    Original price $13.99
    Original price $13.99 - Original price $13.99
    Original price $13.99
    Current price $13.75
    $13.75 - $13.75
    Current price $13.75
    Save 2% Save %
  • Original price $13.75 - Original price $13.75
    Original price
    $13.75
    $13.75 - $13.75
    Current price $13.75

    3 Minute Lg Sand Timer

    Original price $13.75 - Original price $13.75
    Original price
    $13.75
    $13.75 - $13.75
    Current price $13.75
  • Save 2% Save %
    Original price $13.99
    Original price $13.99 - Original price $13.99
    Original price $13.99
    Current price $13.75
    $13.75 - $13.75
    Current price $13.75

    1 Minute Lg Sand Timer

    Colors will vary. 1 large sand timer.

    Original price $13.99
    Original price $13.99 - Original price $13.99
    Original price $13.99
    Current price $13.75
    $13.75 - $13.75
    Current price $13.75
    Save 2% Save %
  • Original price $13.75 - Original price $13.75
    Original price
    $13.75
    $13.75 - $13.75
    Current price $13.75

    30 Second Lg Sand Timer

    Original price $13.75 - Original price $13.75
    Original price
    $13.75
    $13.75 - $13.75
    Current price $13.75
  • Save 44% Save %
    Original price $21.95
    Original price $21.95 - Original price $21.95
    Original price $21.95
    Current price $12.25
    $12.25 - $12.25
    Current price $12.25

    Teaching Tank Expansion -Large

    With this expansion kit, you can widen the tank, opening up another range of great experiments. The expansion kits are available in both small and...

    View full details
    Original price $21.95
    Original price $21.95 - Original price $21.95
    Original price $21.95
    Current price $12.25
    $12.25 - $12.25
    Current price $12.25
    Save 44% Save %
  • Save 48% Save %
    Original price $15.99
    Original price $15.99 - Original price $15.99
    Original price $15.99
    Current price $8.25
    $8.25 - $8.25
    Current price $8.25

    Teaching Tank Expansion -Small

    With this expansion kit, you can widen the tank, opening up another range of great experiments. The expansion kits are available in both small an...

    View full details
    Original price $15.99
    Original price $15.99 - Original price $15.99
    Original price $15.99
    Current price $8.25
    $8.25 - $8.25
    Current price $8.25
    Save 48% Save %
  • Save 60% Save %
    Original price $75.50
    Original price $75.50 - Original price $75.50
    Original price $75.50
    Current price $29.95
    $29.95 - $29.95
    Current price $29.95

    Teaching Tank Starter Kit - Lg

    The Teaching Tank is one of the best teaching aids available when you really want to see science. The Teaching Tank has been designated one of the...

    View full details
    Original price $75.50
    Original price $75.50 - Original price $75.50
    Original price $75.50
    Current price $29.95
    $29.95 - $29.95
    Current price $29.95
    Save 60% Save %
  • Save 55% Save %
    Original price $49.95
    Original price $49.95 - Original price $49.95
    Original price $49.95
    Current price $22.25
    $22.25 - $22.25
    Current price $22.25

    Teaching Tank Only 12"x12"

    12"x12" Teaching Tank only. WARNING: CHOKING HAZARD - This kit contains small parts. Not for children under 3 years.

    Original price $49.95
    Original price $49.95 - Original price $49.95
    Original price $49.95
    Current price $22.25
    $22.25 - $22.25
    Current price $22.25
    Save 55% Save %
  • Save 69% Save %
    Original price $32.00
    Original price $32.00 - Original price $32.00
    Original price $32.00
    Current price $9.95
    $9.95 - $9.95
    Current price $9.95

    Teaching Tank - Book 3

    50 lessons. Detailed instructions, augmented by thinking questions and notes for the instructor. Lessons include: buoyancy, discovering convection,...

    View full details
    Original price $32.00
    Original price $32.00 - Original price $32.00
    Original price $32.00
    Current price $9.95
    $9.95 - $9.95
    Current price $9.95
    Save 69% Save %
  • Save 69% Save %
    Original price $32.00
    Original price $32.00 - Original price $32.00
    Original price $32.00
    Current price $9.95
    $9.95 - $9.95
    Current price $9.95

    Teaching Tank - Book 2

    50 lessons. Detailed instructions, augmented by thinking questions and notes for the instructor. Lessons include: color, gravity, oxygen, osmosis,...

    View full details
    Original price $32.00
    Original price $32.00 - Original price $32.00
    Original price $32.00
    Current price $9.95
    $9.95 - $9.95
    Current price $9.95
    Save 69% Save %
  • Save 69% Save %
    Original price $32.00
    Original price $32.00 - Original price $32.00
    Original price $32.00
    Current price $9.95
    $9.95 - $9.95
    Current price $9.95

    Teaching Tank - Book 1

    50 lessons. Detailed instructions, well-written lessons with notes and questions. Easy to follow and visually exciting! Experiments include: acid ...

    View full details
    Original price $32.00
    Original price $32.00 - Original price $32.00
    Original price $32.00
    Current price $9.95
    $9.95 - $9.95
    Current price $9.95
    Save 69% Save %
  • Save 12% Save %
    Original price $33.99
    Original price $33.99 - Original price $33.99
    Original price $33.99
    Current price $29.95
    $29.95 - $29.95
    Current price $29.95

    4D Vision Horse Model

    Busy hands build strong minds! Build your own anatomy model of the frog, horse or dog. These exceptionally detailed models come with a display ...

    View full details
    Original price $33.99
    Original price $33.99 - Original price $33.99
    Original price $33.99
    Current price $29.95
    $29.95 - $29.95
    Current price $29.95
    Save 12% Save %
  • Original price $13.95 - Original price $13.95
    Original price
    $13.95
    $13.95 - $13.95
    Current price $13.95

    Glow Human Skeleton 4M

    Original price $13.95 - Original price $13.95
    Original price
    $13.95
    $13.95 - $13.95
    Current price $13.95
  • Save 4% Save %
    Original price $12.99
    Original price $12.99 - Original price $12.99
    Original price $12.99
    Current price $12.50
    $12.50 - $12.50
    Current price $12.50

    Windmill Generator - GS

    Build this amazing wind generator and learn about renewable energy. Watch the LED glow as it is powered by free energy from the wind. No batteries ...

    View full details
    Original price $12.99
    Original price $12.99 - Original price $12.99
    Original price $12.99
    Current price $12.50
    $12.50 - $12.50
    Current price $12.50
    Save 4% Save %
  • Save 0% Save %
    Original price $17.99
    Original price $17.99 - Original price $17.99
    Original price $17.99
    Current price $17.95
    $17.95 - $17.95
    Current price $17.95

    Table Top Robot

    The 4M Doodling Robot uses vibration and spin generated by its motor to create works of art. Adjust the angle and height of the robot's colored pe...

    View full details
    Original price $17.99
    Original price $17.99 - Original price $17.99
    Original price $17.99
    Current price $17.95
    $17.95 - $17.95
    Current price $17.95
    Save 0% Save %
  • Sold out
    Original price $1.99
    Original price $1.99 - Original price $1.99
    Original price $1.99
    Current price $1.95
    $1.95 - $1.95
    Current price $1.95

    Warbling Bird Whistle

    Original price $1.99
    Original price $1.99 - Original price $1.99
    Original price $1.99
    Current price $1.95
    $1.95 - $1.95
    Current price $1.95
    Sold out
  • Save 22% Save %
    Original price $16.99
    Original price $16.99 - Original price $16.99
    Original price $16.99
    Current price $13.25
    $13.25 - $13.25
    Current price $13.25

    Science Scope

    What does an 8 year old need to know about life science, energy, chemistry, magnetism, or any other science topic? How much detail does a 12 year ...

    View full details
    Original price $16.99
    Original price $16.99 - Original price $16.99
    Original price $16.99
    Current price $13.25
    $13.25 - $13.25
    Current price $13.25
    Save 22% Save %